احمد بن یوسف القرمانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
احمد بن یوسف القرمانی
صاحب کتاب «اخبار الدول و آثار الاول»(1019 ه) می‏گوید:
«هو الإمام الکبیر القدر الأوحد الحجة، الساهر لیله قائما، القاطع نهاره صائما المسمی لفرط حلمه و تجاوزه عن المعتدین کاظما، و هو المعروف عند أهل العراق بباب الحوائج لأنه ما خاب المتوسل به فی قضاء حاجة قط... و له کرامات ظاهره و مناقب باهرة، انتزع قمة الشرف و علاها و سمی الی اوج المزایا فبلغ علاها... و له مناقب جلیلة» [1] . «او - موسی بن جعفر - امام و پیشوای بزرگ و بلند پایه و یگانه حجت خدا (در عصر خود) شبها بیدار و به حال قیام بود (یعنی نماز می‏گزارد) و روزها را در حال روزه به سر می‏برد و به سبب حلم زیاد و گذشت از تجاوزکاران به «کاظم» نامیده شد نزد مردم عراق «باب الحوائج» معروف است زیرا هر کس به وی متوسل می‏شد، حاجتش روا می‏گردید... او دارای کرامات ظاهر و مناقب روشن است. و به بالاترین و بلندترین قله شرف عروج فرمود و به اوج مزیت و برتری رسید... و او را مناقب و فضائل بزرگی است».

پی نوشت ها:


[1] اخبار الدول، ص 112.

منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت؛ تحقیق و نگارش داود الهامی؛ مکتب اسلام چاپ اول پاییز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir