ابن ‏ساعی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابن ‏ساعی
«اما امام کاظم، او صاحب مقامی والا، افتخاری بزرگ، پر عبادت، کوشا در رسیدن به حقایق، دارای کرامات بارز، مشهور به عبادات و مواظب بر طاعات بوده شب را به سجده و نماز می‏گذرانید و روز را با صدقه و روزه‏داری بسر می‏برد و به خاطر حلم فراوان و گذشت از کسانی که بر او ستم روا داشتند به کاظم شهرت یافت. هر کس به او بدی می‏کرد او در برابر نیکی می‏نمود و با جنایتکار با عفو و گذشت، مقابله می‏کرد و به دلیل عبادت زیادش به عبد صالح موسوم شد، در عراق [1] - به خاطر آن که هر کس او را در خانه‏ی خدا، وسیله قرار می‏دهد و به نتیجه می‏رسد - به باب الحوائج معروف است، از کرامت‏هایش عقول حیران است و چنین حکم می‏کند که او در پیشگاه خدا مقامی والا و استوار دارد»[2] .

پی نوشت ها:
[1] ابن‏ساعی، شاید از آن رو عراق را بخصوص نام برده که حاجتمندان و گرفتاران از همه جا به قصد تشرف به حرم مطهر امام هفتم، آن جا می‏روند و توسل جسته و حاجت می‏گیرند، اگرنه در ایران و شام و هند و پاکستان و هر جا که از موالیان اهل بیت اطهار هستند، نیازمندان و درماندگانشان به باب الحوائج - امام موسی بن جعفر - متوسل و پیش از هر دری، در خانه‏ی آن بزرگوار را می‏زنند. م.
[2] مختصر اخبار الخلفاء: ص 39.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام کاظم؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد حسین عطایی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir