بزم ننگین

نوع اصطلاح :
عنوان :
بزم ننگین
آشغال های ریخت و پاش مهمانی را جارو کرده بودم میخواستم از کنار در حیاط به کوچه بریزیم. خسته بودم. جارو و خاک‏انداز در دست، همان جا روی پله جلو در نشستم تا استراحت کوتاهی کنم. سرم از سر و صدا پر بود. صدای ساز و آواز مثل پتکی در مغزم صدا می‏کرد. رقص و پایکوبی تا آن موقع شب خسته‏شان نکرده بود.
سرم را به در تکیه داده و روی پله نشسته بودم. از بیرون به جز صدای جغدی که در خرابه می‏خواند صدای دیگری نمی‏آمد، اما بر عکس داخل خانه غوغا بود و سر و صدا تا سر کوچه شنیده می‏شد.
صدای پایی نزدیک و نزدیک‏تر شد. با خود گفتم «خدایا، کیست که این موقع شب از کوچه پس کوچه‏های بغداد عبور می‏کند» . با دیدن من و شنیدن صدای موسیقی از خانه گفت: کنیزک، صاحب این خانه آزاد است یا بنده؟
- آزاد است.
- راست می‏گویی، اگر بنده وبد از خدای خود می‏ترسید.
این را گفت و رفت. امواج آرام چشم‏هایش انسان را به ساحل امید می‏برد، اما حرفی که زد تن مرا لرزاند. در را بستم و به داخل آمدم. عده‏ای دور مجلس نشسته بودند و شراب می‏نوشیدند. قهقه‏های مستانه‏شان «گوش کر کن» بود. صاحب مجلس که ارباب من بود گفت: چقدر دیر کردی!
- دم در با کسی صحبت می‏کردم.
- با چه کسی، آن هم این موقع شب!
- نمی‏دانم، مرددی رهگذر و فرزانه بود (و جریان را همان طور که اتفاق افتتاده بود تعریف کردم).
بشر لرزید، حالش دگرگون شد و دوان دوان خود را به در خانه رساند، گفتم: آقا، او رفت.
- از کدام طرف.
- از این طرف (و مسیر را نشانش دادم).
پا برهنه و دوان‏دوان به دنبال رهگذر رفت. بشر حافی [1] وقتی به او رسیده بود به روی قدم‏هایش افتاده بود و اظهار شرمندگی کرده بود، در حالی که اشک ندامت از چشمانش سرازیر به امام کاظم قول داده بود که دیگر مجالس لهو ولعب [2] به پا نکند [3] .

پی نوشت ها:
[1] حافی به معنای پابرهنه است و علت این که او به این نام مشهور شده بود این است که وی از آن شب به بعد تا آخر عمرش پابرهنه بود.
[2] خوشگذرانی.
[3] منتهی الآمال، ج 2، ص 348.

منبع: حیات پاکان داستان‏هایی از زندگی امام موسی کاظم؛ مهدی محدثی؛ بوستان کتاب چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir