دانش لدنی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
دانش لدنی‏
یکی از ویژگی‏های امامان معصوم علیهم‏السلام اخبار از غیب است. آنان باذن الله از گذشته و آینده باخبر می‏شوند و در مواردی دیگران را نیز از غیب آگاه می‏سازند. علم به غیب امامان یکی از باورهای پایه‏ای شیعه در موضوع امامت است. البته حدود و مقدار و موارد آن به مشیت الهی بستگی دارد. امام کاظم علیه‏السلام همانند سایر امامان از این موهبت الهی بهره‏مند بودند و در مواردی نیز از غیب خبر داده و دیگران را آگاه می‏ساختند.
منصور دوانیقی دیکتاتور عباس عزم زیارت بیت الله نمود. امام کاظم علیه‏السلام به برخی از شیعیان محرم راز خویش فرمود وی به بیت الله نخواهد رسید، در میان راه خواهد مرد. منصور حرکت کرد منزل به منزل طی می‏نمود و به مکه نزدیک می‏شد. در منزل «بئر میمون» خبر مرگ منصور منتشر شد. [1] . اسحاق بن عمار می‏گوید امام از مرگ یکی از شیعیان خویش در آینده خبر داد. من با خودم فکر کردم آیا امام از مرگ و زندانی آنان باخبر است. امام از فکر من باخبر شد فرمود رشید هجری (از یاران خاص امیرالمؤمنین علیه‏السلام) تعبیر خواب و علم غیب می‏دانست. امام بر این مقام سزاوارتر است. سپس به اسحاق فرمود کمتر از دو سال دیگر زنده می‏باشی. آنگاه همان گونه که فرمود شد، و لم یلبث اسحاق بعد هذا المجلس الا یسیرا حتی مات. [2] . خالد بن نجیح می‏گوید برخی از یاران که از کوفه آمدند، گفتند مفضل سخت بیمار است برای وی دعا کنید؛ امام فرمود وی راحت شده است (رحلت نموده است)، قد استراح. [3] . بیان بن نافع تفلیسی می‏گوید پدرم را در پیش اهل خانه گذاردم رفتم تا امام موسی بن جعفر علیه‏السلام را ملاقات کنم. همین که به حضرت رسیدم فرمود پدرت درگذشت؛ تعجب کردم. چون پدرم سالم بود. هنگامی که به منزل برگشتم مشاهده کردم همه در حال گریه بر مرگ پدرم هستند. [4] . امام کاظم علیه‏السلام هنگامی که جواب سؤال خلف بن حماد را داد فرمود من از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و جبرئیل و خدا خبر می‏دهم، و الله انی ما اخبرک الا عن رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و عن جبرئیل عن الله عز و جل. [5] . اینها نمونه‏های از مخزن علم الله و عیبة علم الله بودن امام کاظم علیه‏السلام می باشد، که امام صادق علیه‏السلام درباره‏اش فرمود: فیه علم و الحکم و الفهم و السخاء و المعرفة بما یحتاج الناس الیه. [6] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 48، ص 45.
[2] اصول کافی، کتاب الحجة باب مولد ابی‏الحسن حدیث 7.
[3] رجال کشی، ص 321؛ بحار، ج 48، ص 72.
[4] مناقب، ج 4، ص 311؛ بحار، ج 48، ص 72.
[5] فروع کافی، ج 3، ص 94.
[6] عیون، ج 1، ص 34؛ بحار، ج 48، ص 12.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir