سخن در گهواره‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخن در گهواره‏
کودکی «موسی بن جعفر علیه‏السلام» با دیگران متفاوت است. وی هنگامی که در گهواره است همانند مسیح علیه‏السلام سخن می‏گوید. حضرت مسیح برای تطهیر دامن پاک مادرش مریم، در گهواره سخن گفت و یهود بی‏پروا را که به مریم پاک، اتهام روانه کرده بودند! شرمنده ساخت، قال انی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیا. [1] .
اینک کودکی از تبار فاطمه علیهاالسلام در گهواره سخن می‏گوید و نظرها را به سمت خویش جلب می‏نماید. این کودک همانند سایر فرزندان صادق آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم نیست. این کودک تفاوت مهم با دیگران دارد. این کودک صاحب فضیلت و برتری هایی است. این کودک باذن الله در گهواره به سخن می‏آید و به همگان اعلام می‏دارد که فرزانه‏ای از فرزانگان و رهبری از رهبران جامعه است. موسی الکاظم علیه‏السلام بعد از این که از مادر متولد شد صورت را سوی آسمان بلند کرد و گفت: أشهد الا اله الا هو. [2] .
یعقوب سراج می‏گوید بر امام صادق علیه‏السلام وارد شدم و حضرت در کنار گهواره ابوالحسن موسی علیه‏السلام ایستاده بود. مدت طولانی حضرت با کودک سخن می‏گفت و وی را می‏خنداند. سپس به من رو کرد و فرمود به نزد مولای خویش برو به وی سلام کن. من کنار گهواره رفتم و بر وی سلام کردم و ایشان با بیانی رسا جواب سلام مرا دادند، فرد علی السلام بلسان‏ فصیح. [3] امام رضا علیه‏السلام می‏فرماید پدرم در گهواره سخن می‏گفت، و کان ابی‏یتکلم فی المهد. [4] .

پی نوشت ها:
[1] مریم، 30.
[2] دلائل الامامة، ص 147.
[3] کشف الغمة، ج 3، ص 14؛ القطرة، ج 1، ص 369.
[4] کشف الغمة، ج 3، ص 37.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir