سخاوت

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخاوت
امام که الگوی دیگران است در صفات انسانی و ارزش‏های الهی باید از دیگران برتر باشد. به همین خاطر امامان معصوم علیهم‏السلام در صفات والای انسانی از همگان برترند. صفات انسانی در جان آنان مستقر شده و در رفتار آنان آشکارا پدیدار می‏گردد.
امام صادق علیه‏السلام فرزند برومندش را به علم و درک آنچه که مردم به آن نیازمند هستند و سخاوت و جود، رفتار نیکو و حسن هم جواری و... می‏ستاید. [1] .
بذل و بخشش امام موسی علیه‏السلام زبان زد همگان و ضرب المثل بین عموم شده است. اگر کسی کیسه‏های بخشش دویست تا سیصد دیناری امام به وی می‏رسید، بی نیاز می‏شد، عجبا لمن جاءته صراری موسی و هو یشتکی القلة و الفقر. [2] شبها همراه کیسه‏های دینار از منزل بیرون می‏آمد. به هر کس می‏خواست نیکی کند به آنان می‏داد. [3] . شخصی به نام عیسی بن محمد که زراعتش را ملخ نابود ساخته بود، در پیش امام شکوه نمود. امام از وی پرسید چه مقدار خسارت متوجه شما شده است. وی می‏گوید صد و بیست دینار و قیمت دو شتر. امام دستور داد صد و پنجاه دینار به وی بپردازند. [4] .
هنگامی که کسی در مدینه درمانده می‏شد سراغ موسی بن جعفر علیه‏السلام را می گرفت تا گرفتاریش برطرف شود. محمد بن عبدالله که برای وصول مطالبات خویش به مدینه آمده بود و موفق نشده بود هنگامی که با امام برخورد نمود حضرت کیسه‏ای که در آن سیصد دینار بود به وی عطا نمود. [5] آری در زیارت جامعه کبیره به شاخصان عترت این گونه خطاب می‏کنیم، عادتکم الاحسان و سجیتکم الکرم. [6] .

پی نوشت ها:
[1] عیون اخبار الرضا علیه‏السلام، ج 1، ص 34.
[2] عمدة الطالب، ص 339.
[3] عمدة الطالب، ص 239؛ مقاتل الطالبین، ص 413؛ تاریخ بغداد، ج 13، ص 27.
[4] تاریخ بغداد، ج 13، ص 31.
[5] الارشاد، ج 2، ص 232.
[6] الفقیة، ج 2، ص 374، بلد الامین، ص 423 و 424.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir