حج

نوع اصطلاح :
عنوان :
حج
حج از مناسکی است که نقش مهمی در تکامل روحی انسان ایفا می‏کند. حج از مناسکی است که از آغاز دین و شریعت الهی برای اولین پیامبر آدم علیه‏السلام تا خاتم، تشریع و مستقر شده است. انبیای الهی هماره این مناسک را انجام داده‏اند و تعالی روح خویش از مناسک حج و مشاهد مشرفه استمداد نمودند. رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در مورد نقش حج فرمود: لیس للحج المبرور ثمن الا الجنة. [1] .
امام صادق در مورد نقش مناسک فرمود: من حج حجةالاسلام فقد حل عقدة من النار من عنقه. [2] «کسی که حج واجب انجام دهد، خویشتن را از آتش آزاد نموده است.»
امام مجتبی علیه‏السلام بیست مورد پیاده و سواره به حج مشرف شدند. [3] امام سجاد علیه‏السلام چهل نوبت حج و عمره مشرف شدند. [4] امام باقر علیه‏السلام: بنی الاسلام علی خمسه أشیاء علی الصلوة و الزکاة و الحج و الصوم و الولایة. [5] . امام موسی علیه‏السلام همراه برادرش علی بن جعفر علیه‏السلام که از فرزانگان بود، چهار نوبت با پای پیاده به حج مشرف شدند. امام کاظم علیه‏السلام چهار نوبت و در هر نوبت حدود یک ماه با پای پیاده راه می‏پیمود و مسافت مدینه تا مکه را طی می‏کند تا حج انجام دهد.
امام کاظم علیه‏السلام در این سفر فرزندان و همسرش را نیز پیاده همراه می‏برد، در حالی که اسب سواری تیزرو برای آنان فراهم است، علی بن جعفر علیه‏السلام قال خرجنا مع اخی موسی بن جعفر علیه‏السلام فی اربع عمرة یمشی فیها الی مکة بعیاله و اهله واحدة منهن مشی فیها ستة و عشرین یوما و اخری خمسة و عشرین یوما و اخری اربعة و عشرین یوما و اخری أحد و عشرین یوما. [6] «در چهار نوبت با همسر و فرزندانش پیاده راهی مکه شدند در نوبت اول 26 روز در نوبت دوم 25 روز و در نوبت سوم 24 روز و در نوبت چهارم 21 روز در راه بودند».

پی نوشت ها:
[1] مستدرک الوسائل، ج 8، ص 41.
[2] وسائل، ج 8، ص 90، باب استحباب تکرار الحج، حدیث 13.
[3] بحار، ج 43، ص 333.
[4] مستدرک الوسائل، ج 8، ص 41.
[5] فروع کافی، ج 4، ص 62.
[6] قرب الاسناد، ص 299، ح ش 1175؛ بحار، ج 48، ص 100.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ انتشارات فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir