نظم و وقت شناسی

نوع اصطلاح :
عنوان :
نظم و وقت شناسی
امام کاظم علیه‏السلام، وقت خود را تنظیم می‏کرد و از هر لحظه آن، به بهترین شکل بهره می‏گرفت. خواهر سندی می‏گوید: «زمانی که نگهداری و افتخار خدمت رسانی به امام در زندان به من واگذار شد، دیدم ساعت‏های شبانه روز او تقسیم شده است و هر کاری با دقت تمام در وقت معین انجام می‏شود». [1] . امام کاظم علیه‏السلام همواره به دوستان و پیروانش درباره وقت‏شناسی سفارش می‏فرمود و توجه آنان را به نقش تعیین کننده عنصر زمان در پیشرفت مادی و معنوی جلب می‏کرد. از سخنان آن حضرت است که فرمود:
هر که دو روزش برابر باشد، زیان کار است و کسی که پایان روز دومش بدتر از پیش باشد، او [نگون‏بخت] و به دور از رحمت است. کسی که در خود احساس فزونی نکند [و بداند] رو به کاهش است، برای چنین انسانی، مرگ بهتر از زندگانی است. [2] . فضیلت و مقام والای امام کاظم علیه‏السلام بی‏شمار است و نویسندگان بسیاری که درباره او نوشته‏اند، تنها به اشاره‏ای اندک از فضایل او بسنده کرده‏اند. برای مثال، علامه سویدی درباره آن حضرت می‏نویسد: «موسی کاظم، امام عالی‏قدر و خیرپیشه است... خوبی او چنان است که مانند این نوشته‏ای، گنجایش نقل آن (خوبی‏ها) را ندارد.» [3] بنابراین، به قلم نیاوردن تمامی اوصاف نیک امام در کتاب‏ها از باب بداهت بوده است و بس!

پی نوشت ها:
[1] تاریخ بغداد، ج 13، ص 32.
[2] الأتحاف، ص 297؛ وسائل الشیعه، ج 16، ص 94؛ مستدرک الوسائل، ج 12، ص 148؛ خطیب بغدادی، اقتضاء العلم العمل، تحقیق: ناصرالدین الألبانی، بیروت، المکتبة الاسلامی، 1397 هـ. ق، چ 4، ص 112.
[3] سبائک الذهب، ص 334.

منبع: امام کاظم از دیدگاه اهل سنت؛ علی اصغر قربانی؛ مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir