بردباری و گذشت

نوع اصطلاح :
عنوان :
بردباری و گذشت
پیشوای هفتم (ع) کوهی از بردباری و گذشت بود. لقب «کاظم» برای آن حضرت حاکی از این خلق نیکو و نشانه‏ی شهرت ایشان به فرو خوردن خشم و حلم است.
بسیار اتفاق می‏افتاد که آن گرامی پاسخ بدی‏ها و ناسزاگویی‏های افراد نادان را با نیکی و احسان می‏داد. [1] . امام کاظم (ع) نه تنها خود در برخورداری از این صفت، بی‏نظیر و سرمشق دیگران بود، بلکه - به لحاظ ارجمندی و اهمیت آن - تخلق به آن را به بستگان و فرزندانش توصیه می‏کرد. ابن صباغ مالکی نقل می‏کند: «روزی موسی بن جعفر (ع) همه فرزندانش را گرد آورد و به آنان فرمود: فرزندان من! سفارشی برای شما دارم که اگر آن را مراعات کنید سودمند خواهید شد: اگر کسی نزد شما آمد و در گوش راستتان چیزی که ناخوشایند شما بود گفت:، سپس از ناحیه گوش چپتان عذرخواهی کرد و گفت من چنین چیزی نگفتم، عذر او را بپذیرید.» [2] . علی بن جعفر می‏گوید: برادرم موسی بن جعفر (ع) فرمود: «پدرم دست مرا گرفت و فرمود: ای موسی! پدرم محمد بن علی دست مرا گرفت آن چنان که من دست تو را گرفتم و فرمود: پدرم علی بن حسین دست مرا گرفت و فرمود: فرزندم! نسبت به هر کس که از تو خواستار انجام کار نیک شد، نیکی کن؛ چنان چه سزاوار نیکی باشد، چه بهتر و اگر او سزاوار نیکی نباشد، تو شایسته انجام آن هستی؛ و چنان چه مردی از جانب راستت به تو ناسزا گفت، سپس متوجه جانب چپت شد و عذرخواهی کرد پذیرای عذرش باش.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] به عنوان نمونه ر. ک: اعلام الوری، ص 296، اعیان الشیعه، ج 2، ص 7 و مقاتل الطالبیین، ص 499.
[2] الفصول المهمة، ص 238.
[3] اعلام الدین، ص 235.

منبع: زندگانی امام کاظم؛ علی رفیعی، سید محمد حسینی؛ مؤسسه فیض کاشانی چاپ اول پاییز 1374.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir