دل بی دوست، دلی غمگین است

نوع اصطلاح :
عنوان :
دل بی دوست، دلی غمگین است
زیر سایه‏ی درختی نشسته بود و کیسه‏ی بزرگش را هم کنارش گذاشته بود. قیافه‏اش آن‏قدر زشت بود که او را نمی‏شد شبیه هیچ جانوری تصور کرد. آن قد کوتاه و بینی پهن چهره‏اش از زشت‏تر از آنچه بود نشان می‏داد و بوی گند بدنش تا چند قدمی به مشام می‏رسید. شاید خودش هم نمی‏دانست آخرین بار که به حمام رفته بود چه موقع بود. برای همین کثیفی و زشتی هیچ‏کس او را تحویل نمی‏گرفت تا چه رسد به این که با او دوست شوند.
در عین ناباوری از اسب پیاده شد و افسار آن را به دست من داد و به نزد او رفت. سلام و علیک کرد و ساعتی در کنارش نشست. من چند قدم این طرف تر از صورتش حالم به هم می‏خورد، اما او در کنارش مشغول صحبت بود، نمی‏دانم چگونه او را تحمل می‏کرد. دست آخر هنگام برخاستن به آن مرد گفت: برادر، اگر چیزی کم و کسر داشتی مبادا تعارف بکنی، من در حد توان برآورده می‏کنم. آمد و سوار شد و به حرکت ادامه دادیم، گفتم:ای فرزند رسول‏خدا، چگونه در کنار این مرد زشت منظر نشستی و همچون رفیقی صمیمی از نیازمندی هایش پرسیدی، او به شما نیازمند است، نه شما به او، با این مقام و منزلت نبایستی چنین می‏کردی.
- آن چیزی که مرا به این کار وادار کرد سه چیز بود که در وجود او هست؛ او بنده‏ای از بندگان خداست، خداوند در کتابش او را برادر ما خوانده، و در سرزمین پهناور خدا او همسایه‏ی ماست؛ علاوه بر آنها مگر ما انساها فرزند آدم علیه‏السلام نیستیم، مگر پیرو یک دین نمی‏باشیم، شاید روزی فراز و نشیب‏های زندگی ما را به او نیازمند کرد... اگر امروز دچار غرور شویم شاید روزگار طوری رقم بخورد که زمانی در برابرش متواضع شویم و حال‏مان زار شود.
سرم را پایین انداخته بودم و به گفته‏هایش فکر می‏کردم. مدتی بین من و امام کاظم علیه‏السلام سکوت برقرار بود. سرانجام امام لب‏های مبارکش را باز کرد و سکوت را شکست و این شعر را زمزمه کرد. «با کسی که محتاج وصال ما نیست رابطه برقرار می‏کنیم از ترس آن که مبادا بدون رفیق بمانیم» . [1] .

پی نوشت ها:
[1] اعیان الشیعه، ج 2، ص 7.

منبع: حیات پاکان داستان‏هایی از زندگی امام موسی کاظم؛ مهدی محدثی؛ بوستان کتاب چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir