کرامت امام کاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
کرامت امام کاظم
امام کاظم علیه‏السلام سخاوت عجیبی داشت، و اگر ثروتی به دستش می‏آمد، آن را به طور فراوان بین نیازمندان تقسیم می‏کرد، کیسه‏های پولی که به مستمندان می‏داد کمتر از 300 یا 400 دینار نبود، به طوری که کیسه‏های آن حضرت ضرب‏المثل در مورد سخاوت او گردید، بستگانش می‏گفتند: «شگفتا از کسی که کیسه امام کاظم علیه‏السلام به او برسد و او از اندکی آن شکایت نماید!» شخصی به نام محمد بن عبدالله بکری می‏گوید: سخت مقروض بودم، وارد مدینه شدم و سنگینی قرض مرا درمانده کرده بود، با خود گفتم اگر به محضر امام کاظم علیه‏السلام بروم، شادمان خواهم شد، به محضرش رفتم و وضع خود را برایش شرح دادم، به خانه‏اش رفت و بی‏درنگ بیرون آمد، به غلامش فرمود: از اینجا برو، او رفت، امام دستش را به سوی من دراز کرد و کیسه‏ای که محتوی سیصد دینار بود به من داد، سپس برخاست و رفت و من با آن پول قرضهایم را ادا کردم و معاش زندگیم را تأمین نمودم [1] . آن حضرت شبانه در تاریکی به طور ناشناس، درهم و دینار و خواربار به نیازمندان می‏رسانید، آنها نمی‏دانستند که آن همه کمکهای فراوان توسط چه کسی به آنها می‏رسد [2] . یک بار فقیری نزد آن حضرت آمد و پس از اظهار تهیدستی گفت: «اگر صد درهم داشتم با آن کاسبی می‏کردم و از تنگدستی نجات میافتم.» امام کاظم علیه‏السلام با چهره‏ای گشاده و خندان به او فرمود: «من از تو یک سؤال می‏کنم، اگر پاسخ دادی، ده برابر آن را به تو خواهم داد.» فقیر گفت: بپرس.
امام کاظم علیه‏السلام به او فرمود: اگر بنا باشد تو در دنیا آرزویی کنی، چه آرزو می‏کنی؟
فقیر: آرزو می‏کنم به ادای حقوق برادران دینی، توفیق یابم، و برای حافظ جان آنها از خطر دشمن، قانون تقیه را رعایت نمایم. امام کاظم: چرا دوستی ما خاندان را آرزو نمی‏کنی؟
فقیر: این خصلت را که دارا هستم، و خدا را به خاطر داشتن این صفت سپاس می‏گویم، ولی آن را که ندارم آرزو می‏کنم. امام کاظم: پاسخ نیک دادی آفرین، آنگاه دو هزار درهم (بیست برابر خواسته او) به او داد و به او فرمود: این پول را در تجارت و خرید و فروش «مازو» (دانه‏هایی که برای رنگ کردن و دباغی به کار می‏برند) به کار بزن، زیرا این کالا خشک است (و کمتر آسیب می‏بیند). فقیر همین کار را کرد و زندگیش را سامان بخشید [3] .

پی نوشت ها:
[1] اعیان الشیعه، ج 2، ص 7.
[2] مناقب آل ابیطالب، ج 4، ص 318.
[3] انوار البهیه، ص 292.

منبع: نگاهی بر زندگی امام کاظم؛ محمد محمدی اشتهاردی، نشر مطهر چاپ دوم بهار 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir