مؤمن طاق

نوع اصطلاح :
عنوان :
مؤمن طاق
چون مغازه مؤمن طاق در کوفه زیر طاقی قرار گرفته بود به این نام مشهور شد.
محمد بن علی بن نعمان، کنیه‏اش ابوجعفر و لقب او مؤمن طاق، از اصحاب امام صادق و امام کاظم علیهماالسلام بود، و نزد امام صادق علیه‏السلام منزلتی عظیم داشت، و آن گرامی او را در ردیف بزرگان اصحاب خویش یاد نموده است. [1] .
مؤمن طاق این یارایی را داشت که با هر مخالفی بحث کند و بر او غالب گردد.
امام صادق علیه‏السلام برخی از یاران خود را به خاطر عدم توانایی و استعدادشان از بحث‏های کلامی بازداشت، وی به مؤمن طاق ورود به این مباحث را توصیه می‏فرمود.
امام صادق علیه‏السلام در شأن او به خالد فرمود: «صاحب طاق با مردم به بحث می‏پردازد و همچون باز شکاری بر شکار فرود می‏آید و تو اگر بالت را بچینند هرگز پرواز نمی‏کنی». [2] .
وقتی امام صادق علیه‏السلام رحلت کرد؛ ابو حنیفه به مؤمن طاق به طعنه گفت: «امام تو درگذشت».مؤمن طاق بی درنگ گفت: «ولی امام تو تا «روز وقت معلوم» مهلت داده شده است. [3] .یعنی امام تو شیطان است که خدا در قرآن درباره او فرمود: «فانک من المنظرین الی یوم الوقت المعلوم». [4] .


پی نوشت ها:
[1] رجال کشی، ص 135 و 239 و 240.
[2] رجال کشی، ص 186.
[3] رجال کشی، ص 187.
[4] سوره حجر، آیه 38.

منبع: زندگانی چهارده معصوم؛ سید محسن خرازی و سایر هیئت تحریریه مؤسسه در راه حق؛ پاییز 1386 نشر مسجد مقدس جمکران
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir