نشانه هائی از امامت امام کاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
نشانه هائی از امامت امام کاظم
ابوبصیر روایت کند:
روزی که به محضر مبارک امام موسی کاظم علیه‏السلام وارد شدم و عرضه داشتم: فدایت گردم، امام چگونه شناخته می‏شود و نشانه‏های امامت چیست؟
حضرت فرمود: امات نشانه‏ها و علامتهای بسیاری دارد: یکی آن بود که پدرم انجام داد - جریان بینا شدن ابوبصیر توسط امام صادق علیه السلام. و از طرف خداوند متعال به وسیله ی حضرت رسول صلی الله علیه و اله و سلم منصوب و معرفی شود، همانطور که امام علی علیه‏السلام را نصب نمود. و دیگر آن که آنچه از او در هر موضوعی سئوال کنند، جواب آن را بداند و بتواند پاسخ دهد، و با مردم از هر قبیله و نژادی و صاحب هر لغتی که باشند، سخن گوید. سپس افزود: ای ابوبصیر! هم اکنون نشانه‏ای از آن را مشاهده و ملاحظه خواهی نمود. آن گاه لحظاتی گذشت، ناگهان شخصی از اهالی خراسان وارد شد و با زبان عربی با حضرت سخن گفت؛ ولی امام علیه‏السلام به فارسی و زبان محلی با آن خراسانی صحبت می‏فرمود. مرد خراسانی با حالت تعجب گفت: با ابن رسول الله! من با شما به زبان عربی سخن می‏گویم؛ لیکن شما به زبان فارسی صحبت می‏فرمائی؟! حضرت فرمود: اگر ما نتوانیم به زبان فارسی و محلی با شما سخن گوئیم؛ پس چه مزیت و فضیلتی بر دیگران داریم. پس از آن، حضرت به من خطاب نمود و فرمود: ای ابوبصیر! امام به تمام لغات انسانها آشنا است، و نیز زبان تمام حیوانات را می‏فهمد و با آنها سخن می‏گوید؛ و کسی که دارای این مزایا و اوصاف نباشد، امام نیست [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار: ج 48، ص 47، ح 33، قرب الاسناد: ص 146، اصول کافی: ج 1، ص 255، ح 7، عیون المعجزات: ص 102، به نقل از علی فرزند ابوحمزه ثمالی با تفصیلی بیشتر.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir