آشنائی به کتب آسمانی و هدایت نصرانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
آشنائی به کتب آسمانی و هدایت نصرانی
یکی از اصحاب امام موسی کاظم علیه‏السلام - به نام یعقوب بن جعفر - حکایت نماید:
روزی در محضر مبارک آن حضرت بودم، که مردی نصرانی وارد شد و اظهار داشت: من از دیاری دور دست، با تحمل سختی‏ها و مشقت آمده ام. و سپس افزود: نزدیک سی سال است، که از خداوند خواسته ام تا مرا به بهترین و کاملترین ادیان راهنمائی نموده؛ و نیز به برترین بندگان هدایتم فرماید.تا آن که شبی در خواب شخصی را دیدم، که بیان اوصاف و فضایل مردی را در حوالی شهر دمشق می‏کرد؛ پس چون از خواب بیدار شدم و رهسپار دمشق گشتم؛ و چون آن مرد را یافتم، پس از صحبتهای مفصل، گفت: گمشده تو در یثرب - شهر مدینه - است؛ و چون وارد یثرب شوی از شخصیتی به عنوان موسی بن جعفر علیه السلام سئوال کن که منزلش کجاست؟ و چون او را یافتی به مقصود خویش خواهی رسید. و اکنون به محضر شما آمده ام.
راوی گوید: مرد نصرانی در حالی جریان را تعریف می‏کرد، که ایستاده و بر عصای خود تکیه زده بود؛ و در پایان اظهار داشت: اگر اجازه بفرمائی دست به سینه بنشینم.
امام علیه‏السلام اظهار داشت: اجازه نشستم داری ولی بدون دست به سینه، بلکه آزاد و راحت باش. پس نشست و گفت: آن مردی که شما را به من معرفی نمود سلام رساند، آیا جواب سلام او را نمی‏دهی؟ امام کاظم علیه‏السلام فرمود: خداوند او را هدایت فرماید؛ تا زمانی که به دین اسلام نگرویده باشد جواب سلام ندارد.
نصرانی سئوال کرد:(حم - و الکتاب المبین - انا أنزلناه فی لیلة مبارکة انا کنا منذرین - فیها یفرق کل أمر حکیم)، تفسیرش چیست؟
حضرت فرمود: اما (حم) مقصود محمد صلی الله علیه و اله و سلم می‏باشد، در کتابی که بر هود علیه‏السلام نازل شده، موجود است؛ و اما (الکتاب المبین) امیر المؤمنین علی علیه‏السلام می‏باشد؛ و اما (لیلة مبارکة) حضرت فاطمه سلام الله علیها است؛ و اما (فیها یفرق کل أمر حکیم) یعنی؛ خیر کثیر از فاطمه سلام الله علیها خارج می‏شود، که همه آنها حکیم خواهند بود. سپس امام کاظم صلوات الله علیه نصرانی را مخاطب قرار داد و فرمود: اسم مادر حضرت مریم سلام الله علیها چیست؟ و در چه روزی روح حضرت عیسی علیه‏السلام در او دمیده شد؟ و در چه روزی، و چه زمانی به دنیا آمد؟ نصرانی گفت: نمی‏دانم. امام علیه‏السلام فرمود: نام مادر حضرت مریم سلام الله علیها «مرثا» بود که در زبان عرب به معنای «وهیبة» است؛ و در روز جمعه هنگام زوال ظهر آبستن شد، که خداوند این روز را گرامی داشت؛ و نیز پیغمبر اسلام صلی الله علیه و اله و سلم آن را به عنوان عید بزرگ مسلمین معرفی نمود. و حضرت عیسی علیه‏السلام قبل از ظهر، روز سه شنبه، در کنار رود فرات به دنیا آمد. سپس نصرانی پس از مطالبی، به حضرت عرضه داشت: اسم مادر من به زبان سریانی و عربی چه بوده است؟ حضرت فرمود: نام مادرت عنقالیة؛ و نام جده ات عنقورة؛ و نام پدرت عبدالمسیح بوده است. نصرانی گفت: صحیح و درست بیان نمودی، اکنون به فرما که اسم جدم چه بوده است؟ حضرت فرمود: نام جدت جبرئیل بود، که عده ای از لشکریان شام او را غافلگیر کرده و به شهادتش رساندند.
نصرانی این بار سئوال کرد: اسم من چه می‏باشد؛ و اکنون چه نامی را برایم انتخاب می‏نمائی؟
امام کاظم علیه‏السلام فرمود: نام تو عبد الصلیب است، که نام عبدالله را برایت برگزیده ام. در این هنگام نصرانی اسلام را پذیرفت؛ و شهادتین را به طور کامل و مشروح بر زبان جاری نمود؛ و صلیبی را که به گردن آویزان کرده بود در آورد؛ و اظهار داشت: دستور بفرمائید که صدقات و مبرات خود را به چه کسی بپردازم. حضرت فرمود:مدتی قبل یک نفر از نصاری آمد و مسلمان شد که در رفاه و و نعمت فراوانی بسر می‏برد، بروید و با هم زندگی نمائید.
شخص تازه مسلمان گفت: یا ابن رسول الله! من یکی از ثروتمندان بزرگ و معروف هستم و اموال گوناگون بسیاری را در دیار خود رها کرده ام، اکنون هر دستوری را صادر فرمائی آماده انجام آن هستم. در پایان امام کاظم علیه‏السلام او را موعظه و راهنمائی نمود، که یکی از مسلمانان خوب و متدین قرار گرفت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی: ج 1، ص 478، بحارالأنوار: ج 48، ص 85، ح 106، مدینة المعاجز: ج 6، ص 297، ح 2023.
در ضمن داستان بسیار طولانی بود که به طور فشرده ترجمه گردید.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir