انواع درد دندان و درمان آن

نوع اصطلاح :
عنوان :
انواع درد دندان و درمان آن
مرحوم کلینی رحمة الله علیه، به نقل یکی از راویان حدیث و اصحاب امام موسی کاظم علیه‏السلام حکایت کند:
روزی در محضر شریف آن حضرت بودم که آن بزرگوار پیرامون ناراحتی لثه‏ها و انواع درد دندان و داروی آن مطالبی بیان فرمود، اینکه: چنانچه دندانت خورده شده و تو خالی باشد، چند دانه گندم را پوست می‏کنی، سپس آنها را خیسانده و عصاره آنها را می‏گیری و چند قطره از آن عصاره را داخل آن دندانی که سوراخ شده است و درد می‏کند، می‏چکانی.
و آنگاه پنبه ای را به آن آغشته می‏نمائی و درون همان دندان قرار می‏دهی و به مدت سه شب این کار را انجام خواهی داد تا ان شاء الله درد آن برطرف گردد، ضمن آن که باید بر پشت بخوابی.
ولی اگر دندان خوردگی ندارد و فقط باد در آن افتاده است، باید به مدت سه شب، دو یا سه قطره از همان عصاره گندم را داخل گوشی که سمت آن دندان دردناک قرار دارد بچکانی تا ان شاء الله به اذن خداوند بهبودی حاصل شود. همچنین امام موسی کاظم درباره ناراحتی دهان و خونریزی لثه‏ها و فشار خون فرمود: یک عدد حنظله - هندوانه ابوجهل - که تازه زرد شده باشد، پیدا می‏کنی و آن را در قالب گل قرار می‏دهی و سپس گوشه ای از آن را سوراخ و با چاقو درون آن را به آرامی می‏تراشی. پس از آن، مقداری سرکه خرمائی که زیاد ترش باشد با آن مخلوط کرده و روی آتش می‏گذاری تا خوب بجوشد و مانند شیره گردد. به محض این که سرد شد، به اندازه یک انگشت از آن را برداشته و داخل دهان و لثه‏ها را خوب به وسیله آن ماساژ داده؛ و سپس با ناراحتی سرکه مضمضه می‏نمائی. و این روش را چندین مرتبه انجام می‏دهی تا ان شاء الله ناراحتی لثه‏ها و دهان برطرف گردد [1] .

پی نوشت ها:
[1] روضه کافی: ج 8، ص 168، ح 232.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir