برخورد با دشمن نادان

نوع اصطلاح :
عنوان :
برخورد با دشمن نادان
ابوالفرج اصفهانی در کتاب مقاتل الطالبیین خود آورده است:
روش و اخلاق امام موسی کاظم علیه‏السلام چنین بود که اگر کسی پشت سرحضرتش حرف زشتی می‏زد و بدگوئی می‏کرد، امام علیه‏السلام اظهار ناراحتی نمی‏کرد، بلکه هدیه ای برایش می‏فرستاد. همچنین مورخین در کتابهای مختلفی آورده اند: یکی از فرزندان عمر بن خطاب هر گاه امام کاظم علیه‏السلام را ملاقات می‏کرد، به امام علی علیه‏السلام دشنام و ناسزا می‏گفت و بدین شیوه حضرت را مورد آزار و اذیت قرار می‏داد. و مرتب دوستان و اطرافیان حضرت می‏گفتند: یا ابن رسول الله! اجازه فرمائید تا او را مجازات و نابود کنیم، و لیکن امام علیه السلام از این کار جلوگیری می‏نمود؛ و مانع مجازات او می‏گردید. روزی حضرت از دوستان خود پرسید: محل کار این شخص کجاست؟ و چه می‏کند؟ عرضه داشتند: در اطراف مدینه مزرعه ای دارد، روزها در آنجا مشغول کشاورزی است. حضرت سوار مرکب - الاغ - خود شد و به سوی مزرعه آن شخص بدزبان، رهسپار گشت؛ و چون به مزرعه رسید، با الاغ وارد زراعتها و محصول او گردید.
آن شخص با دیدن چنین صحنه ای، فریاد کشید: زراعت ما را لگدمال نکن؛ ولی حضرت به راه خود ادامه داد تا نزدیک او رسید و سپس از الاغ پیاده شد و کنارش نشست و با او مشغول شوخی و مزاح گردید؛ و بعد از آن فرمود: چقدر برای این زراعت هزینه کرده ای؟
گفت: صد دینار، حضرت فرمود: برای درآمد و سود از آن، چه مقدار آرزو و امید داری که بهره ببری؟
در پاسخ گفت: علم غیب نمی‏دانم، حضرت فرمود: پرسیدم: چه مقدار آرزومندی؟
آن شخص گفت: دویست دینار. امام علیه‏السلام سیصد دینار به او داد و با ملاطفت فرمود: درآمد زراعت هم مال خودت باشد. ناگاه آن شخص با مشاهده چنین برخورد، تعجب کرده؛ و پیشانی حضرت را بوسید و از جسارتهای گذشته خود عذرخواهی کرد.
و چون شب هنگام نماز فرا رسید و مردم به مسجد آمدند، دیدند آن شخص پشت سر امام علیه‏السلام نماز جماعت می‏خواند.
پس از آن، حضرت به دوستان خود فرمود: حال این کار و روش صحیح بود، یا آنچه که شما پیشنهاد می‏دادید؟! [1] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد: 297، س 1، أعیان الشیعة: ج 2، ص 7، بحارالأنوار: ج 48، ص 102، ح 7، مناقب ابن شهر آشوب: ج 4، ص 319، دلائل الامامة: ص 311، س 1، کشف الغمة: ج 2، ص 288، مدینة المعاجز: ج 6، ص 192، ح 1936.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir