اسماعیل بن موسی الکاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسماعیل بن موسی الکاظم
سیدی است جلیل‏القدر، اگرچه علمای رجال به جلالت او اشاره نکرده‏اند ولی بس است در مدح او آنچه که مرحوم کشی نقل کرده در حال ثقه‏ی جلیل‏القدر صفوان بن یحیی: زمانی که در سال 210 صفوان در مدینه از دنیا رفت حضرت امام محمد تقی علیه‏السلام کفن و حنوط برای او فرستادند و امر کردند که اسماعیل بن موسی بر او نماز گزارد [1] .
و مرحوم نجاشی و شیخ طوسی برای وی حدود سیزده کتاب ذکر نموده‏اند و این کتاب‏ها به نام «اشعثیات» معروف است [2] . روایتی را از پدرش موسی بن جعفر از پدرش امام صادق از پدرش امام باقر از پدرش امام زین‏العابدین علیهم‏السلام نقل نموده که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرموده: «من زار قبری بعد موتی کان کمن هاجر الی فی حیاتی فان لم تستطیعوا فابعثوا الی السلام فانه یبلغنی» [3] . هر کس بعد از وفاتم قبرم را زیارت نماید مانند کسی است که در حیاتم به سوی من مهاجرت نموده و اگر نتوانستید به زیارت قبرم بیایید از دور بر من سلام نمایید که به من می‏رسد.

پی نوشت ها:
[1] معجم ‏رجال‏الحدیث، ج 9، ص 126.
[2] همان.
[3] کامل‏الزیارات، باب 2، ح 17؛ تهذیب، ج 6، ص 3، ح 1.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir