ام احمد

نوع اصطلاح :
عنوان :
ام احمد
در مآخذی که اولاد حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام را ذکر نموده‏اند دختری به نام ام احمد را برای حضرت ذکر نکرده‏اند ولی در کافی روایتی را نقل نموده است که قسمتی از سند روایت و متن آن چنین است: الحسین بن موسی عن امه و ام احمد بنت موسی قالتا: کنا مع أبی‏الحسن علیه‏السلام بالبادیة و نحن نرید بغداد فقال لنا یوم الخمیس: «اغتسلا الیوم لغد یوم الجمعة فان الماء بها غدا قلیل»، فاغتسلنا یوم الخمیس لیوم الجمعة [1] .
حسین بن موسی از مادرش و از ام احمد دختر موسی نقل نموده که گفتند: با ابوالحسن علیه‏السلام در بیابان بودیم و به طرف بغداد می‏رفتیم حضرت روز پنج‏شنبه به ما فرمود: امروز برای فردا که روز جمعه است غسل نمایید زیرا فردا در بیابان آب کم است. ما روز پنج‏شنبه برای روز جمعه غسل نمودیم. از کلام مرحوم آیت الله العظمی خویی برداشت می‏شود که ام احمد بنت موسی درست نیست بلکه ام احمد بن موسی بن جعفر علیهم‏السلام صحیح است که مراد از آن ام احمد همسر موسی بن جعفر علیهماالسلام است [2] .
به نظر احقر این مطلب را نمی‏توان به اثبات رساند زیرا حضرت موسی بن جعفر در سفری که وی را به بغداد بردند ام احمد همسرش را در مدینه به عنوان وصی خود معرفی نمود و در مدینه ماند که در گذشته به این موضوع اشاره شد. مگر اینکه کسی بگوید: ممکن است حضرت سفری پیش از آن به بغداد داشته که اثبات آن مشکل است و وجهی ندارد که دست از ظهور کلام برداریم.

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 3، ص 42، ح 6.
[2] معجم‏رجال‏الحدیث، ج 23، ص 172 و 173.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir