اولين كنفرانس دفاع مقدس

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين كنفرانس دفاع مقدس
دانشگاه امام حسن(ع) سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با درك ضرورت و فوريت كار جمع آوري و تدوين تجارب علمي و عملي دفاع مقدس و به منظور حفظ و گسترش فضا و روحيه و فرهنگ دفاع در مملكت اسلامي بازكردن فضاي مباحث دفاعي در سطح دانشگاه يان و متخصصان كشور در ارتباط با مسائل مختلف نظامي و دفاعي و كمك به ارائه يك خط مشي برنامه ريزي شده براي مقابله با تعرضات احتمالي نظامي با تكيه بر تجارب علمي دفاع مقدس، يك زنجيره فعاليت هاي تحقيقاتي را از سال 1368 در اداره كل مطالعات دفاعي خود آغاز نمود و بابرگزاري سلسله كنفرانس هاي بررسي دفاع مقدس با همياري رده هاي سپاه، ارتش و دانشگاه هاي كشور، به انجام اين مهم همت گماشت. بدان اميد كه اين اندوخته هاي ارزشمند را كه در اذهان و سينه ها و خاطره هاي يادگاران زندۀ دوران دفاع مقدس وجود دارد در يك بستر علمي آرام و سالم هدايت نموده، در جهت كلاسه نمودن، تنقيح و پرورش اين تجارب و در صورت امكان آكادميك نمودن بخش عمده اي از آنها اقدام نمايد.
اولين نشست از اين سلسله نشست ها كه مباحث عمومي و كلان دفاع مقدس را در دستور كار خود قرار داد. در هفته دفاع مقدس سال 1369 با ارايه مقالات صاحب نظران ، محققان، استايد دانشگاه و مراكز مطالعاتي نيروهاي مسلح به مدت سه روز در دانشگاه امام حسين(ع) برگزار گرديد.
خط كلي مقالات و سخنراني هاي ارايه شده در كنفرانس اول بررسي دفاع مقدس، اين واقعيت را نشان داد كه دفاع امت ما در دهه گذشته هم در محتوا و هم در قالب ، به شيوه دفاع و جنگ انقلابي بود. محتوا و كيفيت دفاع مقدس كه ناشي از زمينه هاي منحصر به فرد فرهنگي، اعتقادي انقلاب اسلامي بود، يك شيوۀ نبرد را با قواره ها و قالب هاي خاص خود ارايه نمود، كه تدوين و تبيين زوايا و ابعاد ظريف آن از اهم وظايفي است كه در شرايط صلح بر دوش مراكز مطالعاتي نيروهاي مسلح سنگيني مي كند. اين نشست دو مركز، ثقل و محور عمده را در مبحث دفاع مقدس ترسيم نمود كه نخست، نقش و اهميت نيروي انساني و دوم مبحث تكنولوژي دفاعي است كه بي ترديد ترسيم اين ها پس از تاكيد بر اهميت و فوريت تلاش علمي و عملي در راستاي پياده نمودن استراتژِ ي دفاع همه جانبه كه از رهنمودهاي خدشه ناپذير امام راحل مان در بعد تضميني و حراست از كليت نظام اسلامي است. خواهد بود.
بدين ترتيب نخستين كنفرانس بررسي دفاع مقدس، بر يك نقطه قوت اساسي در طرح ريزي استراتژِ ي دفاع همه جانبه يعني مقولۀ نيروي انساني كيفي،آن هم نيروي انساني كيفي و معتقد و كارآمد و بر يك نقطه ضعف اساسي؛ يعني كشف دستيابي به تكنلوژي دفاعي متناسب با اين استراتژي با تركيب نيرو و سازمان خاص آن انگشت نهاد.
بنابراين دومين كنفرانس بررسي دفاع مقدس به بارزترين و مهم ترين بعد از نيروي انساني در جنگ و دفاع يعني مقوله «بسيج» پرداخت.
منبع : كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir