اولين تمبر دفاع مقدس

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين تمبر دفاع مقدس
تمبر واسطه كاربرد ويژه اي كه دارد يكي از بارزترين رساترين زمينه ها براي ارسال پيام هاي تصويري است، نقش پيام تصويري در تمبر به اين دليل قابل توجه است كه اساساً كاربرد آن الصاق بر روي نامه ها و پيام ها ي كتوب است و مي تواند خود نياز بخشي از اين پيام باشد.تمبرهاي اوليه به دليل اينكه فقط تامين كننده هزينه و اعتبار پست و ارسال نامه ها بودند، فقط داراي طرح هايي تزيني و اعتبار معمولي بودند، اما به مرور كه به قابليت هاي آنها براي درج يك پيام تصويري پي برده شد، شكل آنها نيز به سمت تصاوير و اشكال حاوي پيام تغيير نمود.
تمبر، پوستر كوچك شده اي است كه به دليل نوع كاربردش مي تواند مرزهاي سياسي و جغرافيايي را در نوردد و به هر گوشه اي از جهان فرستاده شود و از آنجا كه همواره پيام ها و نامه ها را همراهي مي كند خود نيز مي تواند نقش روايتگري و پيام رساني داشته باشد.به منظور بزرگداشت فداكاري رزمندگان اسلام يك قطعه تمبر به ارزش پنج ريال در تيتراژ پنج ميليون قطعه چاپ و عرضه شد.
بر روي اين تمبر كه مناسبت هفتۀ جنگ در ششم مهر ماه سال 1362 به چاپ رسيد، آرم هفتۀ جنگ با آيۀ شريفۀ «نصر من الله فتح قريب» طراحي شده بود.
لازم به يادآوري است كه به منظور بزرگداشت ارتش جمهوري اسلامي در سي ام شهريور سال 1360 تمبر يادبودي منتشر شد.
منبع : كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir