غلامحسين شايان

نوع اصطلاح :
عنوان :
غلامحسين شايان
غلامحسين16 ساله در جنگ آرپي‌چي‌زن بود
شهيد دانش‌آموز «غلامحسين شايان» در سن 16 سالگي در عمليات خيبر با مسئوليت آرپي‌چي‌زن در مقابل دشمن ايستاد و نمره 20 را در كارنامه سرنوشت خود حك كرد.

شهيد دانش‌آموز «غلامحسين شايان» در سال 1346 در خانواده‌اي مذهبي در كاشان متولد شد.
وي پس از انقلاب اسلامي به واسطه پاسداري از ارزش‌هاي اين حركت حيات‌بخش با كمك دوستانش، كتابخانه مسجد علي‌بن‌ابي‌طالب(ع) محل خود را افتتاح كرد و به سختي مشغول كار شد.
بنابراين گزارش، شهيد شايان بعد از تعطيل شدن مدرسه به رنگ كردن ديوارهاي محل براي نوشتن شعارهاي اسلامي مشغول بود. ضمن اين‌كه به عضويت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كاشان نيز درآمد و در پايگاه شهيد رجايي مشغول به خدمت شد.
او در اين مدت عاشقانه به اين كار عشق ورزيد تا اين‌كه پس از مدتي با كمك ديگر برادران بسيجي، پايگاه آيت‌الله يثربي را تشكيل داد و در آن پايگاه مشغول به خدمت شد.
بر اساس اين گزارش، پس از مدتي شهيد شايان جهت اعزام به جبهه ثبت‌نام كرد و پس از گذراندن دوره‌ آموزشي به كردستان رفت و 3 ماه در آن‌جا بود سپس به كاشان برگشت و در پايگاه مشغول به خدمت شد.
وي پس از 3 ماه در ‌اول بهمن 62 دوباره به جبهه اعزام شد و به عنوان آرپي‌چي‌زن به عمليات خيبر اعزام شد تا اين‌كه در ‌4 اسفند 62 به درجه رفيع شهادت نايل شد.
بنابراين گزارش، مسعود رياضي مقدم، سعيد اكبرزاده مقدم، مليحه فخاري و نسيم رجبي، محققان سرگذشت پژوه شهيد دانش‌آموز «غلامحسين شايان» هستند.

غلامحسين شب‌ها پوتين رزمندگان را در خانه واكس مي‌زد
مادر شهيد شايان مي‌گويد: غلامحسين شب‌ها پوتين رزمندگان را به خانه مي‌آورد و واكس مي‌زد و صبح‌ها نيز قبل از رفتن به مدرسه آن‌ها را به مسجد تحويل مي‌داد.

شرافت اسماعيل‌زاده مادر شهيد «غلامحسين شايان» در خصوص ويژگي‌هاي فرزنش مي‌گويد: غلامحسين علاقه زيادي به نماز و مسجد داشت و كارهاي فرهنگي زيادي انجام مي‌داد.
وي با بيان اين‌كه غلامحسين داراي خطي زيبا بود و هميشه خطاطي مي‌كرد، ادامه مي‌دهد: او فردي خلاق و خوش ذوق بود و كارهاي دستي زيادي داشت.
مادر شهيد شايان مي‌‌افزايد: غلامحسين شب‌ها پوتين رزمندگان را به خانه مي‌آورد و واكس مي‌زد و لباس آن‌ها را مي‌شست. صبح‌ها نيز قبل از رفتن به مدرسه آن‌ها را به مسجد تحويل مي‌داد.
وي اظهار مي‌دارد: بعد از شهادت غلامحسين سه مرتبه توفيق پيدا كردم كه به خانه خدا بروم و هر سه مرتبه هم خواب شهيدم را ديدم.
مادر شهيد شايان با اشاره به نام فرزندش مي‌گويد: پدرش ارادت خاصي نسبت به آقا و مولايمان اباعبدالله داشت به همين دليل نام فرزندمان را غلامحسين گذاشت.

برادر شهيد شايان: غلامحسين با رضايت و شادي به جبهه رفت
خبرگزاري فارس: برادر شهيد «غلامحسين شايان» مي‌گويد: غلامحسين خود راهش را انتخاب كرد و با رضايت و شادي به جبهه رفت.

به گزارش خبرنگار ايثار و شهادت خبرگزاري فارس، غلامرضا شايان برادر شهيد غلامحسين شايان مي‌گويد: وقتي غلامحسين پايه سوم راهنمايي را به پايان رساند، عازم جبهه شد و با علاقه و عشق فعاليت مي‌كرد.
وي به شهادت برادرش اشاره مي‌كند و ادامه مي‌دهد: وقتي همرزمان برادرم مي‌خواستند خبر شهادت برادرم را بدهند نمي‌دانستند چگونه اين موضوع را به من بگويند. كه در نهايت شهيد سجادي گفت «شنيدي هر كس برادرش شهيد شود از سربازي معاف مي‌شود، خب توهم از سربازي معاف شدي».
شايان مي‌افزايد: برادرم خود راهش را انتخاب كرد و در اين راه با رضايت و شادي رفت. ما نيز به او افتخار مي‌كنيم.

غلامحسين 16 ساله سجده‌وار به شهادت رسيد
«گلوله‌ها به صورت متوالي و براي مدت زماني به اطراف كانال مي‌خورد. اوضاع كه آرام شد، ناگهان بين راه كانال غلامحسين را ديدم، به حالت سجده روي زمين افتاده و شهيد شده بود».

محمدرضا محسني‌نژاد همرزم شهيد «غلامحسين شايان» مي‌گويد: من و شهيد غلامحسين سال 1361 در جبهه با هم آشنا شديم. هر دو در يك گروهان و گردان بوديم.
وي به شب عمليات اشاره كرد و مي‌افزايد: قبل از عمليات فرمانده و معاونش براي حلاليت طلبيدن پيش بچه‌ها آمدند. بچه‌ها هم طوماري درست كرده بودند و قرار شد هر كس شهيد شد، ديگران را در آن دنيا شفاعت كند. شهيد غلامحسين هم جزو آن‌ها بود.
محسني‌نژاد اظهار مي‌دارد: موقع عمليات، گلوله‌هاي دشمن به صورت متوالي و براي مدت زماني به اطراف كانال برخورد مي‌كرد. هنگامي كه اوضاع آرام شد ناگهان بين راه كانال غلامحسين را ديدم كه به حالت سجده روي زمين افتاده و شهيد شده بود.
وي ادامه مي‌دهد: به حال شهيد غلامحسين غبطه مي‌خوريم ولي مي‌دانيم كه او شفاعت ما را خواهد كرد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir