قايم موشك

نوع اصطلاح :
عنوان :
قايم موشك
در چادر يا سنگر وقتي دور هم نشسته بوديم چشم يك نفر را با چفيه مي بستيم و از او مي خواستيم بگردد و ما را پيدا كند. هيچ كس حق خارج شدن از چادر يا سنگر را نداشت و نمي توانست به آقا گرگه آسيبي برساند. دست آقا گرگه به هركس كه مي خورد چفيه را به چشم او مي بستيم. اما تا دست اوبه چنين كسي بخورد چندين مرتبه با ديوار، ظرف غذا و هر چه سر راهش بود برخورد مي كرد و بعضاً به زمين مي افتاد كه همه به او مي خنديديم.
همين بازي را بچه هاي بوشهر با اصطلاح "قايم قايمو" داشتند. در جبهه دو گروه مي شدند. يك گروه در خرابه ها و سنگرهاي اطراف پنهان مي شدند و گروه ديگر كه به اصطلاح چشم گذاشته بودند با هم مي گشتند و آن ها را پيدا مي كردند.
ترتيب ديگر كه شايد خيلي نزديك به قايم موشك به معني رايج آن نباشد، اين بود كه بچه ها چشم يكديگر را به چفيه مي بستند و قرار مي گذاشتند كه انواع اسلحه را با چشم بسته باز و بسته كنند. مسلماً تعداد افرادي كه موفق مي شدند زياد نبود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir