اولين فرمانده عمليات جنگ در گلف

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين فرمانده عمليات جنگ در گلف
اولين فرمانده عمليات جنگ در گلف سردار شهيد داود كريمي بود. گلف از سوي فرماندهان «پايگاه منتظران شهادت» نامگذاري شده بود، اما بطور رسمي به آن« ستاد عمليات» جنوب گفته مي شد، يعني همه كارهاي عملياتي جنگ در آنجا انجام مي شد و به عنوان قوي ترين مركز سپاه در هدايت و كنترل عمليات دفاع در مقابل دشمن و جنگ محسوب مي شد.
سپاه در آغاز جنگ، شهر اهواز را به عنوان مركز فرماندهي خود انتخاب كرد تا فرماندهي و كنترل عمليات به جبهه جنوب را به دليل تناسب موقعيت محوري و مركزيتي كه داشت انجام دهد.
«گلف» به عنوان پايگاه اصلي فرماندهي سپاه و ستاد عمليات جنوب در شهر اهواز به سبب موقعيت مناسب جغرافيايي به تمركز فرماندهي سپاه استحكام بخشيد چرا كه از مهران تا فاو را مي توانست به راحتي كنترل نمايد. سردار شهيد حاج داود كريمي در پنج ماه اول جنگ مسئوليت گلف را بر عهده گرفت و پس از آن فرمانده سپاه تهران شد. آنگاه سيد رحيم صفوي به عنوان فرمانده عمليات ، غلامعلي رشيد جانشين وي و شهيد حسن باقري مسئول اطلاعات عمليات گلف عهده دار مسئوليت شدند.
اين ستاد در سال 1359 فعال شد. تشكيل اتاق جنگ و فعال شدن اطلاعات و عمليات، اعزام نيرو ، تشكيل واحدها جنگ و حضور مسئولين نظام از مشخصات اصلي پادگان منتظران شهادت «گلف» بوده است. گلف تا پايان جنگ به عنوان پايگاه فرماندهي و هدايت جنگ مورد استفاده قرار مي گرفت.
منبع : اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir