چوب و كلي

نوع اصطلاح :
عنوان :
چوب و كلي
در جبهه براي بازي چوب و كلي دو دسته كه حتماً زوج بودند بايد به توافق مي رسيدند. با دو چوب كوتاه و بلند و گودالي به اندازۀ چهار سانتي متر، آن قدر كه وقتي چوب كوچك را روي آن قرار مي دادند سرچوب بزرگ تر زير آن به راحتي جا بگيرد . بعد آن را شوت مي كردند، البته نه با ضربه، گروه مدافع كه در آن سوي زمين قرار داشتند اگر چوب كوچك (كلي) را در هوا مي گرفتند بر سر گودال مي آمدند و بازي را ادامه مي دادند و اگر موفق نمي شدند و چوب به زمين مي افتاد چوب بزرگ را به حالت افقي روي زمين مي گذاشتند تا دستۀ مدافع چوب كوچك با آن برخورد مي كرد، كسي كه بازي را شروع كرده بد مي سوخت و اگر نمي خورد بايد با چوب بزرگ سه بار زير چوب كوچك مي زد تا بلند شود و آن را شوت كند تا به دورترين نقطه برود . پس از آن ، از گودال تا جايي كه چوب كوچك افتاده بود شمرده مي شد و امتياز بود و اگر بعد از سه مرتبه چوب كوچك از زمين بر نمي خواست و پرتاب نمي شد طرف مي سوخت و در انتها، گروهي كه امتياز بيش تري كسب كرده بود طول مسير را پشت گروه مقابل سوار مي شد. هر چند ممكن بود كسي كه كولي مي دهد جايي حوصله اش سر برود و شخص سواره را روي زمين را روي زمين و اگر آب نزديك بود در آب بيندازد يا به شوخي و جدي از اصل سواري دادن شانه خالي كند!
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir