ترنابازي

نوع اصطلاح :
عنوان :
ترنابازي
روايات گوناگون دربارۀ باري ترنا در جبهه عموماً متعلق به نيروهاي استان هاي فارس و بويراحمد و كهگيلويه است . با تعابير"گرنه"،"دِرنه"،"كرنا" ، "شالكو"، "ترنه" ،"تسمه بازي"، كمربندبازي" ،"شالو ركاب"، و بالاخره "خيمه بازي"كه در زبان به "بند من كيش" و بند داخل" هم معروف است.
ترنا بازي را بعضي با "شاه وزير بازي" كه در اغلب شهر ها و روستاهاي كشور شايع است برابر دانسته اند، از اين روي كه ابزار و وسايل مثل كمربند يا لنگ و كرباس و اخيراً چفيه مشتركند.
اين بازي به دو روش انجام مي شود. نخست اين كه دايره اي به شعاع حدوداً چهار متر روي زمين با سنگ يا گچ رسم مي كنند و يكي از دو گروه بازي به حكم قرعه داخل خط قرار مي گيرد و گروه مقابل، كه تعدادشان كم تر از دو نفر و بيش تر از 5 نفر نيست، با ترنا به آنها حمله مي كنند . كساني كه داخل خط قرار دارند با لگد پراندن دفاع مي كنند و در صورتي كه موفق شوند به يك نفر از گروه ترنا به دست ضربه اي بزنند ، جايشان را با ايشان عوض مي كنند و به همين ترتيب، بازي ادامه پيدا مي كند.
ترتيب ديگر بازي به اين نحو است كه داخل دايره رسم شده به تعداد افراد گروه كمربند يا تسمه يا ريسماني روي زمين قرار مي دهند به شكلي كه سگك كمربند يا طرف گره تسمه و ريسمان يا طناب روي لب خط و به سمت گروه مقابل در بيرون دايره باشد. بازي شروع مي شود . بالاي سرهمر كمربند يك نفر از اعضاي گروه مي ايستد و بعضي روي آن مي نشينند. گروه بيرون خط سعي مي كند تسمه را از روي زمين بردارد، گروه داخل خط با لگد دفاع مي كند (البته زدن ضربه به حريف از زانو به پايين مجاز است). در صورتي كه يكي از كمربندها لو برود و حريف موفق شود آن را از دايره بيرون بكشد با آن به افراد داخل خط حمله مي كند به عكس. اگر در اين كشمكش تيم بيرون دايره لگد بخورد، تيم ديگر كمر بندها را از داخل خط جمع مي كند و دوباره به همان نحو از زانو به پايين به گروه دشمن حمله مي كند و به همين شكل تاآخر.
اين بازي در استان فارس با ساير مناطق كمي متقاوت است . ابتدا، مثل بسياري از بازي ها، دو سرگروه تعيين و سپس يارگيري مي شود . بعد به تعداد افراد گروه در داخل مربع رسم شده كمر بند قرار مي دهند. آن گاه براي شروع بازي و اين كه كدام دسته داخل خط قرار بگيرد قرعه كشي مي كنند. افراد داخل مربع در قياس با اين نوع بازي در كهگيلويه و بويراحمد بايد علاوه بر كمر بندها (درنه) از خودشان نيز محافظت كنند چون ممكن است گروه مقابل آنها را از خط بيرون بكشند كه در اين صورت دو گروه جايشان با هم عوض مي شود و چنانچه كمر بند را گروه خارج از خط بربايد مي تواند به داخلي ها حمله كند .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir