آنتن آبكشي گردان

نوع اصطلاح :
عنوان :
آنتن آبكشي گردان
از وظايف بچه هاي تبليغات و عقيدتي سياسي ضبط برنامه هاي مربوط به اسرا و ارسال پيام هاي آن ها از راديو و تلويزيون عراق بود. اما مشكل اين كار بادهاي شديدي بود كه آنتن را مي چرخاند و از جهت اصلي خودش خارج مي كرد. ازاين جا بود كه طرح آنتن آبكشي گردان مطرح شد. يعني براي بالا بردن كيفيت تصوير چند آبكش روي آنتن معمولي نصب كردند و پايۀ آنتن را كه به سنگر تبليغات منتهي مي شد به چرخ دنده اي بستند. آن چرخ دنده با زنجير دوچرخه به ركاب وصل مي شد. اهرم مانندي را نيز لابه لاي دندۀ بزرگ تعبيه مي كردند كه چنانچه آنتن درجهت موافق قرارگرفت از چرخيدن آن جلوگيري كند و هنگام وزش باد و تغيير جهت احتمالي امواج و فركانس بدون اين كه نياز باشد كسي بالاي ساختمان و سنگر برود، ازهمين پايين ركاب بزنند وچرخ دنده هاي آنتن را بچرخانند تا در جاي مناسب قرارگيرد. درميان آبكش ها از سمبۀ كلاش هم استفاده مي شد كه در سوراخ هاي آبكش پيچ مي شد و با دسته يغلاوي به حاشيۀ آبكش متصل مي گشت در حالي كه سر ديگر دستۀ يغلاوي به سرسمبۀ آزاد كلاش وصل بود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir