آقا در جماران است

نوع اصطلاح :
عنوان :
آقا در جماران است
بچه هاي رزمنده فرزند مادراني بودند كه تعصبشان حرف نداشت؛ كساني كه بدون ريا، آقايي را از آنِ علي(ع) و اولاد علي(ع) مي دانستند و جزء به حضرت فاطمه زهرا(س) خانم نمي گفتند؛ نسل اندر نسل پسرانشان را غلام(ع) و دخترانشان را كنيز بي بي فاطمه(س) معرفي كردند. مثلاً وقتي فرزند پسرشان را به همراه داشتند و كسي مي خواست بگويد پسرتان است و به نحوي هم عزت سر پدرش بگذارد مي گفت:«آقا زاده است؟» بلافاصله پاسخ مي دادند:«غلام زاده است، يا بنده زاده است»؛ تا خودشان را به عوضي به آقايي قبول نكنند. به چنين ملاحظه اي هم بود كه تا كسي به اسم «آقا» صدايشان مي كرد، بر مي گشتند مي گفتند:«آقا در جماران است» كه گاهي شخص به شوخي، در جواب مي گفت:«ببخشيد گل آقا»؛ يا اين يكي داد مي زد :«آقا!» و وقتي كسي بر مي گشت ببيند كي است مي پرسيد:«شما آقا هستيد؟» كه او خجالت زده مي گفت:«نه» و جناب شوخ طبع اضافه مي كرد:«تعجب كردم، چون آقا در جماران است!»
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir