فانوس وچراغ روشنايي

نوع اصطلاح :
عنوان :
فانوس وچراغ روشنايي
فانوس اصلي ترين وسيلۀ روشنايي در جبهه هاي غرب و جنوب بود. حمل ونقل آسان و بي خطر آن نسبت به چراغ هاي شيشه اي(گردسوز) از امتيازهاي آن محسوب مي شد. خلاقيت رزمندگان در زمينۀ ساختن فانوس و تعميرات آن گسترده و جالب توجه بود.
مخزن سوخت اين فانوس نوعاً قوطي هاي خالي كنسرو و كمپوت، شيشه هاي ترشي و مربا و آب ليمو بود و فتيلۀ آن نخ هاي زايد پتو ، بند كلاه ارتشي، جوراب هاي نخي و پارچۀ كوله پشتي. از ظروف آلومينيومي هم قطعات مورد نياز ساير قسمت هاي فانوس را تهيه مي كردند، با برش مناسب هر قطعه و جاسازي آن در محل خود، قطعات مستعمل و ناقص فانوس ها تعويض و تعمير مي شدند.
چراغ موشي براي وقت خواب بعد از فانوس معمول ترين وسيله در اين زمينه بود و شيشه هاي دارو خصوصاً شربت از اين بابت بسيار مناسب بود. شيشه هاي فانوس و چراغ آسيب پذيرترين و پر مصرف ترين قسمت فانوس بود كه بچه ها با برش دادن شيشه هاي موجود آن را به اندازۀ حباب اصلي فانوس در مي آوردند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir