مهر و سجاده و تسبيح و انگشتر

نوع اصطلاح :
عنوان :
مهر و سجاده و تسبيح و انگشتر
نوع آرماني مهر نماز تربت آقا ابي عبدالله الحسين(ع) بود؛ بعد از پايان عمليات ، بعضي ها در به در و سنگر به سنگر وسائل باقي مانده از مزدوران بعثي را به هم مي ريختند و براي به دست آوردنش سر از پا نمي شناختند. مهر تهيه شده از تربت آقا حكم كيميا را داشت و داشتن آن مايۀ فخر و مباهات بود، كه البته هرچه مي جستند كم تر مي يافتند.در چنين
مواقعي كه دستشان از اصل كوتاه مي شد ، مي افتادند به مشابه سازي . قطعاتي خاص از سنگ را در محل شهادت دوستان مي يافتند و با ساييدن آن ها روي آسفالت و بلوك ، مهرهاي زيبايي در اشكال مختلف پديد مي آوردند و رويشان ذكرها و نام هاي مورد نظرخود را حك مي كردند و به يادگار با خود نگه مي داشتند.داشتن مهر كربلا آرزوي ديرينۀ هر بسيجي بود. بسياري از رزمندگان اين مهره را از اسراي جنگي مي گرفتند و عزيزش مي داشتند. بقيۀ مهرهاي نماز را اصولاً روحاني گردان با خودش به جبهه مي برد و بين بچه ها توزيع مي كرد، يا خودشان از منزل مي آوردند . در بعضي از مناطق جبهه هم ـ مثل كرخه و شيخ سله و جزيرۀ مجنون ـ كه گل سرخ رنگ و زيبايي داشت. افراد خودشان با آن مهر درست مي كردند. به جهت وضع جوّي و بي ثباتي و جابه جايي هاي مكرر، عموماً مهر سنگ هاي سياه و صافي بود كه براي پيداكردن آن ساعت ها و گاه روزهاي متوالي سينۀ رودخانه و دشت را مي كاويدند.به خاطر استحبابي كه داشت ، معمولاً نماز خوان ها از دو مهر استفاده مي كردند و پيشاني و بيني خود را بر آن مي نهادند و به پيشگاه دوست اظهار عجز مي كردند. تسبيح و جانماز هم در جبهه از دو راه به دست مي آمد. يا هديه اي بود كه بعضي از عزيزان شهيد خود در عمليات هاي قبل داشتند يا جايزۀ فرستادن صلوات بود، يابه تبرك از مشهد مقدس آورده بودند. در صورت اول خيلي از آن مواظبت مي شد و به ندرت بچه ها آن را به كسي مي دادند . بچه ها اين تسبيح ها را به انگشتر عقيق خود مي آويختند تاتسبيح از دستشان به زمين نيفتد وگم نشود. انگشتر عقيق هم به قدري در ميان رزمندگان رواج داشت كه گويي جبهه و بسيجي بدون انگشتر، چيزي كم دارد و چيزي را گم كرده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir