غروب آفتاب و خلوت با خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
غروب آفتاب و خلوت با خدا
غروب آفتاب و در حجاب شدن نور و گرمي خورشيد، خود به خود غم غربت و مظلوميت ياران شهيد را تازه مي كرد. پيوستن ها و گسستن هاي فراموش شدني، لحظات ناب و با صفاي باهم بودن، تلخي يك عمرجدايي و حسرت به دلي زندگي و دور مانده از قافله ي عشق، همه دست به دست هم مي داد و بچه ها را به گوشه و كنار مقر مي كشاند؛ تنهاي تنها. پشت خاكريزها به آسمان خيره شدن؛ بردن نوار نوحه و زيارت عاشورا و گريستن به ياد كساني كه درست يك هفته قبل و جمعه ي پيش همان جا روي همان تخته سنگ، زير همان سقف به همان گوني هاي سنگر تكيه داده بودند، انديشيدن به ياران از دست رفته اي كه جايشان خالي بود و حالا آن ها مانده بودند و... .
در غرب، بعد از عمليات و موقع غروب آفتاب، لاي صخره ها غوغاي آدم بود؛ كوهي از انسان. هركس در ميان شكافي، فقط حواسش به خود بود؛ هيچ كس را نمي ديد؛ هيچ چيز نمي شنيد؛ به هيچ چيز فكر نمي كرد جز خدا و آن سفر كرده ها كه صدها قافله ي دل همراه آن ها بود . در"فلاجه" تخريب چيان سنگ ها را مي بوسيدند و مي بوييدند؛ جور ديگري به آن ها نگاه مي كردند، درست مثل كسي كه در سرزمين مكه است و مي داند در هر گوشه ي اين زمين و آسمان چه واقعه و هنگامه اي بوده است. جاي پاي پيامبر(ص) را برخاك مي بيند؛ صداي چكاچك شمشيرها را مي شنود؛ چاه هاي بدر، تنگه ي احد، شعب ابي طالب؛ يكي يكي ياران را مي بيند كه هركدام به نحوي عرصه را بر دشمن تنگ كرده اند و ميدان كارزار را قرق و دوباره در خود فرو مي رود و از خود بي خود مي شود.
رزمندگان بيش تر وقتي را كه صرف نماز مي كردند به راز و نياز اختصاص مي دادند. چشمان سرخ و متورم آن ها هميشه از داشتن اين خلوت ها حكايت مي كرد. هنگام غروب آفتاب هرجا را كه نگاه مي كردي ضبط صوت كوچك واحد تبليغات بود و نوار زيارت عاشورا و دو، سه نفري كه سر در گريبان، با چشمان خونبار زمزمه مي كردند وبعد صرف چاي و مرور خاطرات و خواب هاي شهدا؛ آن گاه همه قدم زنان قبل از اذان مغرب به محوطه ي اردوگاه باز مي گشتند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir