مراقبه

نوع اصطلاح :
عنوان :
مراقبه
مراقبت از اوقات و نظارت بر حسن انجام دادن امور محوله و مسئوليت ِ پذيرفته شده با مشغول كردن زبان به ذكر و دل به نام و ياد خدا و اعضاو جوارح به اطاعت و عبادت او به بهانۀ نماز قضا و روزه و تلاوت قرآن در غير موقع اشتغال ، به ويژه در فاصلۀ بين دو عمليات و لحظات جايگزين شدن نيرو هاي وارد عمل شده و عادت به مطالعۀ آثار استاد شهيد مطهري و شهيد دستغيب ، تفكر در آفاق و انفس در داخل سنگر يا بيرون زير آتش توپ خانۀ دشمن بسيار باب بود . بعضي از برادران به موسيقي حتي آهنگ هاي راديويي كه گاه باحال و هواي جبهه سازگاري نداشت بي اعتنا بودند . در اين روش ، يا جمع راديو را خاموش مي كرد يا خودشان چادر يا سنگر را ترك مي كردند.
اوج مراقبت در زندگي اجتماعي جبهه و جنگ را مي شد در راه و رسم برادراني ديد كه كار را به جايي رسانده بودند كه حتي از نگاه غير لازم خودداري مي كردند و همۀ حالات و حركاتشان داير بر مدار عنايتي بود، بي آن كه منزوي بشوند و شرم و حيا و نجابت ايشان مانع حضورشان در همۀ صحنه ها و مواضع باشد .
حس نياز به مطالعه و مراجعه به افكار ديگران در مراقبت از قوۀ عاقله ، به ويژه در گردان ها و نيروهايي كه اوقات فراغت بيش تري داشتند تاحدي بود كه بچه ها اغلب به كتاب خانۀ محدود تبليغات گردان ها بسنده نمي كردند و در مرخصي شهري دركنار خريد ساير اقلام كتاب هايي نيز مي خريدند و باخودشان به منطقه مي آوردند و هم خودشان مي خواندند و هم ديگران، به نحوي كه گاه كتابي يك هفته چهل دست مي گشت و بعد از مدتي اسكلتش مي ماند.! و اين غير از كتاب هايي چون ديوان خواجه حافظ بود كه يك نفر معمولاً مي خواند و بقيه گوش جان مي دادند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir