ورزش و تنبيه بدني

نوع اصطلاح :
عنوان :
ورزش و تنبيه بدني
هديه دادن لباس و كتاب و فرستادن به مرخصي و مسئوليت دادن به شخص تـا وي بيش تر در فضاي عبادت و خدمت قرار گيرد تشويق بود نه تنبيه. امـا در مواردي كـه مستلزم تنبيه و سخت گيري بود به ورزش و نرمش بدني كفايت مي شد، مثل بنشين و پاشو دادن، دويدن، الزام به راه رفتن در محوطه و شنا رفتن روي دست ها؛ با اين ملاحظه كه خود فرمانده هم، در صورت حضور و داشتن وقت كافي، كـار وحركتي را كه از شخص خاطي خواسته بود انجام مي داد. آنچه همه ي فرماندهان و مسئولان در تنبيه افراد خاطي به طور قطع از آن اجتناب مي كردند بد زباني بود. بعضي از تنبيه هاي بدني، رزمي و آموزشي بود؛ مثل فرستادن بچه ها به چاله هاي گاز، چاله هاي با دهانه ي كوچك كه افراد را داخل آن مي فرستادند و بعد با انداختن گاز اشك آور از آن ها مي خواستند به سرعت از آن خارج شوند كه واقعاً هم آزار دهنده بود، اما آموزش بود و انجام دادن آن واجب. با اين وصف، بودند فرماندهان اينك شهيد كه با ديدن حال ملتهب بچه ها بعد از بيرون آمدن از چاله هاي گاز، دگرگون مي شدند و به اتاق خود مي رفتند و همه ي منافذ را مي بستند وگازي را رها مي كردند و بيش از همه مي گريستند و آزار مي ديدند، تا جايي كه آثار اين سخت گيري در چهره ي خودشان هم نمايان بود.
از روش "جشن پتو" (با اصطلاح كمپوت دادن به شخص خاطي) هم استفاده مي كردند و به اين ترتيب او مي توانست بفهمد كه از او خبط و خطايي سرزده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir