طريق ببين چه مي گويد

نوع اصطلاح :
عنوان :
طريق ببين چه مي گويد
از جمله آداب امر به معروف و نهي ازمنكر، بهره بردن از طريق توجه دادن به "گفته" نه "گوينده" بود، آن هم به روش غير مستقيم و مكتوب، كه نه گوينده خود را مصون از حب وبغض در امرونهي مي دانست و نه شنونده در قبول و پذيرش، اعتماد به عدالت خويش داشت. عنايت به اين ملاحظات و دقايق دوستي و زواياي روان شناختي انسان باعث مي شد تا نزد بعضي سنت تذكر متقابل مكاتبه اي به وجود بيايد، بدين قرار كه بچه هاي يك دسته يا گروهان چنانچه نكته ي خاصي در خلق و خو و رفتار يكديگر مشاهده مي كردند، آن را روي قطعه اي كاغذ مي نوشتند و نيمه شب در كلاه كاسكت طرف مي نهادند و طبعاً شخص وقتي براي صبحگاه خود را آماده مي كرد، متوجه امر مي شد و بي هيچ واكنشي آن را به گوش جان مي شنيد، بي آن كه احياناً حساسيتي نشان بدهد به شناختن نويسنده ي يادداشت. آن قدر اين ارتباط مبارك و مقبول بود كه بعضي از برادران بي اختيار، بعد ازاين كه از خواب بر مي خاستند، وسايل خود را مي جستند، به اين اميد كه برادري سخني به راستي و درستي و از روي مهر و محبت و مصلحت به وي هديه كرده باشد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir