روش هاي امر به معروف

نوع اصطلاح :
عنوان :
روش هاي امر به معروف
براي دعوت به خواندن نماز اول وقت و برپا داشتن آن به جماعت و توجه تمام به اين مهم شيوه هاي بود، بيش تر به كنايت به صراحت، چون عبارت:" برادران در جريان باشند كه ما براي خدا و پايداري دين و برپا داشتن نماز به اين جا آمده ايم. نكند يك وقت تمام زحمت برادران هدر برود". يا كافي بود برادري نمازش را چنان كه شايسته است قرائت نكند. همين بهانه اي مي شد براي داشتن جلسه اي با عنوان اصلاح حمد و سوره و آن قدر اين دو سوره كلمه به كلمه تكرار مي شد تا از برادر مورد نظر به اصطلاح" رفع گير" بشود. بعضي هم از در مزاح وارد مي شدند، نظير:" كسي كه نماز جماعت نرود، براي بهشت رفتن بايد توي صف بايستد" يا"اگر مي خواهيد نمازتان قضا نشود يك صلوات بفرستيد!" و نير آن كه خودش را با شتاب به نماز جماعت مي رساند، سر راه به هركس برمي خورد مي گفت:"برادرا كسي بهشت نمي آيد؟"
در غير فريضه ي نماز، چون جايي كه جمعي مشغول كاري بودند مثل سنگر ساختن، جمع و جور كردن وسايل، نظافت و نظير آن و بقيه احياناً اعتنايي نداشتند، يكي با صداي بلند مي گفت:" هل من ناصر ينصرني؟" يا:" هل من معين يعينني؟" و به اين نحو ضمن ذكر مظلوميت آقا ابي عبدالله(ع) آن ها را به ياري مي خواندند، بي آن كه تحكمي كرده باشند.
در همه ي امور، تذكر اين عبارت كه امام فرموده اند:" جبهه دانشگاه است"، چون ساير فرموده هاي حضرتش تأثير خاصي داشت.
از روش هاي ديگر متذكر شدن، پيچيدن مشكلات در هاله ي خاطرات و حكايت بود، به طريقي كه بچه ها بتوانند خودشان را جاي آن اشخاص بگذارند و آن ها را بدل خودشان قرار بدهند.
رفتن به بيرون از مقر، دركوه ودشت و كنار رودخانه خلوت كردن، گپ زدن و به اقتضاي شرايط به حك و اصلاح امور پرداختن از راه و رسم هاي ديگر دعوت به حق بود. صورت مطلوب آن هم عهد بستن برخي از برادران با هم بود به اين قرار كه اگر يكي از ايشان مرتكب اشتباهي شد و خداي ناكرده به معصيتي افتاد، هر چند خرد و نـاچيز، ديگران با اخلاص و بدون حب و بغض او را متنبه كنند، بي آن كه او حق اعتراض و توجيه داشته باشد. قسم نيز ياد مي كردند و بر اين پيمان وفادار مي ماندند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir