تفأل با قرآن

نوع اصطلاح :
عنوان :
تفأل با قرآن
بوي عمليات كه به مشام مي رسيد دل توي دل هيچ كس نبود. از سر ذوق و شوقي كه داشتند دور هم جمع مي شدند و با كتاب منزل، قرآن كريم، فال مي گرفتند؛ گاهي اين كار را يكي از هم رزمان به عهده مي گرفت. در تفأل با قرآن چنان كه سيد بن طاووس در آداب تفأل با قرآن، از حضرت رسول اكرم(ص) نقل كرده است نخست سه مرتبه سوره ي اخلاص را مي خواندند و سه صلوات مي فرستادند، سپس سه مرتبه مي گفتند:" اللهم اني تفألت بكتابك و توكلت عليك فارني من كتابك ما هو مكتوم من سرك المكنون في عينك" و بعد كتاب را مي گشودند. يا عبارت امام صادق(ع) را درمفاتيح مي خواندند.
برخلاف پشت جبهه، تفأل شيوه ي اهل ترديد نبود. اتفاقاً بچه هاي قوي تر و دست پرتر اهل تفأل بودند؛ مگر در موارد خاصي كه با نامه به كسي اطلاع مي دادند پدرش يا برادرش فوت كرده و اين در شرايطي بود كه شايد بيش از چند روز به عمليات نمانده بود. شخص هم مردد بود؛ چون نمي دانست دقيقاً كي عمليات مي شود، در مي ماند كه چه بكند. ممكن بود بماند و اصلاً به اين زودي ها خبري نشود. از طرفي احتمال داشت پايش را از منطقه بيرون بگذارد و عمليات بشود؛ كه آن وقت دائم با خودش جنگ و دعوا داشت. در اين مواقع تفأل به قرآن تنها راه چاره بود مخصوصاً اگر سوره ي مباركه ي فتح مي آمد و به دنبال آن عمليات آغاز مي شد! تفأل الزاماً براي اخبار و آگاهي از چند و چون عمليات نبود. يك وقت براي تعبير خواب صورت مي گرفت وقت ديگر براي امور خير و غير از آن.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir