از بيداري تا ميدان صبحگاه

نوع اصطلاح :
عنوان :
از بيداري تا ميدان صبحگاه
معمولاً بعد از نماز صبح، بچه ها نيم ساعت وقت داشتند تا براي صبحگاه آماده بشوند كه گاهي اين مدت را با خواندن زيارت عاشورا مي گذراندند. بعضي اوقات هم بلافاصله بعد از نماز، صبحگاه بود. در چنين مواقعي، تاريكي مطلق باعث مي شد بچه ها به سختي يكديگر را بشناسند. اما تشخيص از روي صدا و هيكل هم چيزي بود كه بايد به آن عادت مي كردند تا شب هاي عمليات قادر باشند كاري از پيش ببرند؛ چنان كه درساير شب ها به همين منظور از چراغ قوه و فانوس استفاده نمي كردند.
روزهايي كه برنامه ي صبحگاه پياده روي بود نيروها با تجهيزات به خط مي شدند يا بعد از قرائت قرآن و ذكر حديث بايد"با شماره ي سه" مي رفتند و آماده مي شدند. برادران رسمي سپاهي موظف بودند، برخلاف ميل خودشان، با لباس مخصوص و حداقـل بـا نصب اتيكت سپاه كه جلد پلاستيكي داشت و به دكمه ي پيراهن نظامي الصاق مي شد، در جمع ظاهر بشوند.
صبحگاه دو ميدان داشت، يكي محل كوچكي جلو چادر فرمانده گردان كه بچه ها در آن جمع مي شدند، سر و وضعشان را مرتب مي كردند و با آرايش خاصي براي انجام دادن صبحگاه به سمت ميدان اصلي و دوم حركت مي كردند، جز صبح هاي جمعه، آن هم به استثناي خطوط پدافندي.
قبل يا بعد از نرمش و ورزش صبحگاهي، منشي گروهان حضور و غياب مي كردند. فرمانده گروهان ها وقتي بچه ها به خط مي شدند و به سوي ميدان صبحگاه مي رفتند، چادرها را يكي يكي وارسي مي كرد و نيروهاي جامانده ي بدون عذر را به مراسم مي خواند.
در اين بين قرآن و حديث و ورزش و دويدن و شعارهاي صبحگاهي كـه فوق العاده نشاط آور بـود، خيلي طرفدار داشت و از طرفي منع پوشيدن اوركت، بادگيرهاي غيرخاكي رنگ، صحبت هاي توجيهي براي نيروهاي جديد كه به ناگزير بچه هاي قديمي نيز از آن بي نصيب نبودند و سنگين وزن بودن بعضي از برادران كه قدرت تحرك را از آن ها مي گرفت، برخي از دوستان را دلگير مي كرد.
رسيدگي به سر و وضع خود براي شركت در مراسم صبحگاهي از جمله عوامل جلب توجه فرماندهان بود؛ با بستن فانوسقه و پوشيدن لباس هاي غنيمتي عراقي يا كره اي، واكس زدن و برق انداختن پوتين، نصب تصوير حضرت امـام روي سينه كه حتي فرماندهان را تشويق به خوش پوشي مي كرد و آن ها هم تشكر خودشان را در حضور جمع از اين نيروها دريغ
نمي داشتند، نيروهايي كه هركس آن ها را مي ديد مي گفت:" تيپ كرده"، "لشكر كرده" و از اين دست تعابير.
مراسم صبحگاه درخطوط مقدم تعطيل بود و آتش دشمن مانع از تجمع مي شد. اين بود كه به محض دربافت خبر تحويل گرفتن خط از " راديو بسيج"، آن دسته از برادران كه ذكرشان گذشت، قند توي دلشان آب مي شد ومي پيوستند به برادراني كه هميشه به خاطر صبحگاه نداشتن حسرتشان را مي خوردند، مثل شهردارها، مجروحان، بيماران، نيروهاي برخي از واحدها چون مخابرات، تداركات، بهداري و نيروهاي آزاد.
بعد از قرائت قرآن و گفتني هاي صبحگاهي كه در ضمن آن اگر برادري هم از ميان جمع حرف يا مشكل خاصي داشت، احياناً فتوايي از امام را مي خواست نقل كند يا قطعه شعري را دكلمه كند با اجازه از فرصت استفاده مي كرد، دور، دور دويدن و شعار دادن و احياناً شوخي كردن براي رفع خستگي بود؛ بچه ها در زمين هاي خاكي منطقه سخت مراقب بودند روي پنجه بدوند تا كم تر گرد و خاك بلند كنند. موقع دويدن هاي نرمشي به دست هايشان حالات مختلف مي دادند، از جمله بالا بردن آن ها، كه در اين حالت ياد اسرا مي افتادند و يك نفر فرياد مي زد:" براي آزادي اسيران حزب الله صلوات" كه جملگي صلوات مي فرستادند. دست آخر هم خواندن دعاي فرج و سوره ي والعصر بود و روبه قبله نشستن به نشانه ي پايان مراسم. بعد از آن كه عرق بچه ها در مي آمد، در حلقه اي كه نيروها گرداگرد برادري ورزيده و ورزشكار مي زدند، وقت نرمش در جا بود از جمله نرمش شكم، روي باسن نشستن و بقيه ي بدن را در زاويه ي نود درجه و كم تر نگه داشتن و با مشت كوبيدن روي شكم و"مرگ برشكم" گفتن! غير از اين صورت عمومي و همگاني.
بعضي از لشكرها، چون لشكر امام حسين(ع)، براي خودشان روز شمار و تقويم صبحگاهي داشتند و هر روز در مراسم صبحگاه يا از كلمات و نصايح امـام استفاده مي كردند يا بخش هايي از زندگي علما و مجاهدان صدر اسلام را نقل مي كردند يـا از نهج البلاغه مي گفتند و... جابه جا هم ياد شهداي لشكر را تازه مي كردند و به همين ترتيب تـا آخر، در همه جا و در هر شرايطي، اين وضع را حفظ مي كردند و هيچ موقعيتي آن را تحت تأثير قرار نمي داد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir