اخلاق فرماندهي

نوع اصطلاح :
عنوان :
اخلاق فرماندهي
از مسئولان دسته ها شروع كنيم و نيروهايي كه با آن ها سر و كار داشتند و تكليف آن ها با بچه ها و به عكس:
قدم اول، بعد از گرفتن نيرو و تدارك جا و مكان، توزيع پرسش نامه اي بود بين تمام برادران كه بايد به آن پاسخ مي دادند. بين آن ها حداقل پنج تا ده نيروي قديمي، يعني "شناسنامه ي گردان" بود؛ كساني كه جواب هايشان از پيش معلوم بود. نام: عبدالله؛ نـام خانوادگي: عاصري؛ تاريخ تولد: 1357؛ ميزان تحصيلات: ابتدايي؛ شغل: بيابان گردي، عاشقي و بندگي؛ سابقه ي حضور درجبهه: گفتند نگوييد؛ عمليات و پدافندهايي كه در آن ها شركت داشته ايد با ذكر رسته: مبارزه با نفس با رمز يا الله؛ و بالاخره سؤال مي خواهيد در چه رسته اي خدمت كنيد: كفشداري رزمندگان اسلام!
پس از جمع آوري برگه ها مسئول دسته از وضعيت بچه ها آگاه مي شد. اگر ترديدي بود، با اصرار و الحاح و خواهش و تمنا از آن ها مي خواستند كه اطلاعات مربوط به منطقه شان را بالا غيرتاً درست بنويسند و به اصطلاح "شكسته بندي" نكنند.
نحوه ي برخورد فرمانده دسته با نيروهاي جديد و قديم چنان بود كه در روزها و هفته هاي اول به ندرت مي شد آن ها را از يكديگر باز شناخت و همين امر باعث مـي شد كسي احساس غربت و نا آشنايي نكند. درخلال اين مدت بود كه خلق و خوي هم دستشان مي آمد و معلوم مي شد كه به درد چه كاري مي خورد.
همه ي فرماندهان سعي مي كردند كه تـا حد امكان كسي از دوستان و برادران و بستگانشان تحت مسئوليتشان نباشد و البته اگر بود با او مثل ديگران و حتي شايد اندكي سردتر و غير صميمي تر برخورد مي كردند و پيوسته نگران بودند كه نكند تحت تأثير عواطف و روابط خاصي كه بين آن هاست قرار بگيرند . براي همين اگر برادري در جمع بچه ها داشتند، ترتيبي
مي دادند كه كم تر او را ببينند و در حضور ديگران با او خداحافظي نكنند. يا او را در امور حمل مجروح، تداركات و نظاير آن به كار نمي گماشتند تا خداي نكرده كسي تصور نكند او را به دليل نسبتش تحويل مي گيرند؛ كنايه از اين كه فاميل و دوستان حساب كار خودشان را بكنند! و اين كم لطفي و بي توجهي به قدري قطعي و تغيير ناپذير بود كه هركسي كه به نحوي با اين فرماندهان در رده هاي مختلف وابسته بود ترجيح مي داد به گردان ديگري برود و اگر به ناچار درهمان گردان مي ماندند راهي براي مسئول گردان باقي نمي ماند جز اين كه او را كم تر ببيند، آن هم در خفا و دور از چشم ديگران.
برخورد فرماندهان و مسئولان گردان با نيروهاي تحصيل كرده غير از برخوردشان با بقيه بود، البته اگر قضيه لو مي رفت؛ چون خودشان همه ي تلاششان را مي كردند كه شناخته نشوند؛ يكي از آن جهت كه مي ديدند دانش الكترونيك، تاريخ و فلسفه و ... ربطي به جنگ ندارد خصوصاً در اوايل و از طرفي چون عموماً نيروي رزمي به معني خاص نظامي آن نبودند، ميل داشتند خود را بزنند به كارهاي بسيار ساده نظير نظافت مقر، سنگرسازي، شست و شوي ظروف و امور تداركاتي وحتي نظافت دست شويي ها. مي دانستند كه اگركسي بو ببرد آن ها سواد دارند، هرچه ريسيده اند پنبه مي شود. البته اين توجه و ملاحظه ي فرماندهان جنبه ي مادي نداشت؛ احترام به انديشه و توانايي فكري آن ها بود با مشاركت دادنشان درتصميم گيري ها، واگذاري مسئوليت و منع ازانجام دادن كارهايي كه احياناً ديگران هم مي توانستند انجام بدهند. اما همين اندازه فاصله هم با نيروي عادي تر براي بچه ها مقبول نبود و برخود نمي پسنديدند.
نيروها در دسته ها و گروهان ها تقسيم مي شدند، قبل از اين كه به محل سازماني خود براي استراحت راهنمايي بشوند، مسئولان آن ها را براي طرح و توجيه نوع رابطه اي كه ازآن پس مي داشتند به گوشه ي دنج و خلوتي مي بردند.
مثل همه ي صحبت ها، نخست فضا آكنده مي شد از عطر ياد شهدا و براي خشنودي آقا و سلامتي و طول عمر نايب ايشان و توفيق روز افزون رزمندگان صلواتي مي فرستادند. بعد، نوبت معرفي فرمانده با تعابير:" من كوچك و خدمت گزار شما هستم، خوشحالم كه مي توانم از وجود شما فيض ببرم" بود و تذكراتي نظير :" ما حالا خانواده اي سي، چهل نفره هستيم، با روحيات و خلقيات مختلف. مسلماً نمي توانيم هركدام عادت و اخلاق خاص خودمان را كه در محيط خانه داشته ايم اين جا حفظ كنيم؛ ناگزيريم دراين زندگي جمعي با مراعات كردن و ملاحظه ي يكديگر به تفاهم برسيم تا در روزها وشب هايي كه در پيش داريم بتوانيم خوب يار و ياور هم باشيم. به خودمان و ديگران مرتب آنچه را كه شايسته ي ماست تذكر بدهيم تا خداي نكرده حرف و حركتي به دل گرفته نشود؛ با اخلاص و تواضع بيش تر، با گذشت وبردباري ... معلوم نيست هميشه اين چنين كنارهم باشيم، شرايطي كه در پيش است خواه، ناخواه ما را از هم جدا مي كند و ما تا هستيم مي خواهيم قدرهم را بدانيم ..." و عباراتي نظير آن.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir