هدايا و پيشكش ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
هدايا و پيشكش ها
به رسم يادگار و براي هديه و پيش كش، بچه ها از اهداي آنچه داشتند و برايشان بسيار عزيز بود، مضايقه نداشتند. اين رسم درهمه ي احوال واوقات رايج بود، اما درشب عمليات به اوج مي رسيد.
تسبيح وانگشتري و قرآن وكتاب ـ كـه آن را به طلب شفاعت والتماس دعا صفحه نويسي مي كردند ومهرنماز و چراغ قوه و چفيه و لباس و خلاصه آنچه بچه ها مدت ها با آن درجبهه مأنوس بودند، آن قدر كه رنگ و بو و خلق و خوي آن ها را با خود داشت عزيز بود؛ مثل لباس بسيجي كه وقت عمليات بعضي باهم آن را عوض مي كردند. اين ها را با كمال ميل و رغبت به دوستان خود هديه مي دادند؛ به اين اميد كه بعد از شهادت جاي خالي آن ها را در ديده و دل دوست پركنند. معمولاً هم وقتي اعضاي خانواده ي شهيد بعد از شهادتش به ايشان مراجعه مي كردند بچه هاي صاحب هديه بـا وجود سختي دل كندن، اين هدايا را به آن ها باز مي گرداندند، البته اگر خودشان زنده مي ماندند. گاهي بين خانواده ي دو شهيد اين اشيا مبادله مي شد!
نوع ديگري از پيش كش كردن و هديه دادن هم درجبهه معمول بود و آن اين كه بچه ها همه ي حسنات خود را با فرض قبول اعمال به ائمه(ع) مي بخشيدند و به نيت تحفه با خداي خويش عهد مي كردند كه هرميزان توفيق رفيقشان باشد وهرچقدر بتوانند منشأ اثري باشند مثل"برگ سبزي تحفه ي درويش" به پاي اولياي خدا بريزند.
مي گويند حاج رضا چراغي، معاون لشكر27 محمد رسول الله(ص)، ازكساني بود كه در دوازده عمليات شركت كرده بود. او به نيت امام اول، اميرالمونين(ع) شروع كرد و تا عمليات دوازدهم كه به نيت قائم آل محمد(ص) درآن حضور يافته بود جنگيد؛ هم آن جا بود كه به رفيق اعلي پيوست و توانست به نام همه ي ائمه ي شيعه به اندازه يك عمليات هديه اي داشته باشد كه خدايش قبول كند.
در جنبه ي كلي تر، هديه ي وسايل شخصي بود در شب عمليات و روزهاي قبل از آن به جنگ زدگان، مردم مناطق سيل زده و نظاير آن كه البته سازماني تر انجام مي گرفت.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir