ذكر خدا و نماز

نوع اصطلاح :
عنوان :
ذكر خدا و نماز
نام و ياد او كه بر هست و نيست جبهه حك شده بود، ممكن نبود بر ذهن و زبان و دل بچه ها جاري و ساري نباشد. در عمليات مرصاد و هنگام مواجهه با منافقان، اين امر به نحوي خاص تجلي پيدا كرد. برادران همديگر را سفارش مي كردند به اين كه مبادا مزدور منافقي را به دَرَك واصل كنند، قبل از آن كه بسم الله الرحمن الرحيم بگويند، تا شائبه اي از حب و بغض غيرالهي در عملشان راه پيدا نكند، به خاطر اين نيت قربة الي اللهي بود و ذكر آيۀ شريفۀ " و ما رميت اذ رميت...." در وقت تيراندازي، كه بعضي پاي قبضۀ خمپاره انداز، بعد از تلاوت آيه، گلوله را نيز
مي بوسيدند و به گوشش مي خواندند كه محض رضاي خدا يك تانك را به هوا بفرستد.
نزد هر دسته و گروهي اين اشتغال به فكر و ذكر صورتي داشت. مثلاً بچه هاي تخريب چي بدون وضو پا به ميدان مين نمي گذاشتند و آني از او جل و علا غافل نبودند. از جملۀ اين ذكرهاي و دعاها ، اذان بود. در شرايط حاد، با صداي بلند اذان سر مي دادند كه باعث تقويت روحيه و آرام گرفتن دل و قوت قلب بود. خواندن آية الكرسي در خطوط پدافندي و زير آتش شديد و باران بي وقفهۀ گلوله هاي توپ ، براي رفع خطر و نگراني و دل شوره ، قرائت آيات و سوره هاي كوچك قرآن در گرما گرم مبارزه و دفاع نيز بسيار باب بود.
ديگر ، برپاداشتن نماز بود كه نقطۀ برجستۀ ارتباط و انس با باري تعالي است و تماشايي، جايي كه وقت نماز با هجوم دشمن غدار تلاقي مي كرد؛ صحنۀ بازسازي شدۀ عاشورا، مثلاً آر. پي . جي . زن كمكي را به جاي خود مي گمارد تا مانع پيشروي تانكها بشود و خودش به نماز مي ايستاد و بعد ديدني تر، اين كه عده اي پوشش اتش ميداند تا تعدادي از برادران به نماز برسند و بعد ايشان پوشش بدهند تا آنها نماز بخوانند.
آنچنان گرم نماز مي شدند و صميميت نشان مي دادند كه گويا جنگي در كار نيست و منطقه در آرامش مطلق است. اگر عمليات با طلوع فجر رو به رو مي شد برادراني كه نمازشان را نتوانسته بودند بخوانند، در حال دويدن و هول و هراس مقابله نماز مي خواندند و راضي به قطع رابطه با معبود خود در قضا شدن نماز نبودند. اين غير از نمازي بود كه بچه ها به شكرانۀ شركت در عمليات ، مقاومت در برابر دشمن و تصرف مواضع جديد در فرصت مقتضي به جا مي آوردند.
بعد از نماز، اهتمام به روزه بود، بعضي از برادران شب عمليات نيت مي كردند كه با زبان روزه به ميهماني حق تعالي بروند و بر سر خوان نعمت و رحمت او با شهادت بنشينند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir