پندنامه نويسي

نوع اصطلاح :
عنوان :
پندنامه نويسي
گويي هر شب، شب عمليات و هر روز، روز پدافند بود كه عمده ي آداب و رسوم جبهه، مربوط به حرب و شجاعت و"حال وحول" كار زار است. وقتي عطر عمليات فضا را خوش بود مي كرد، نيروها دست و پايشان را جمع تر مي كردند و آماده ي سفر مي شدند. يكي از سنت هاي خاص جبهه كه عموماً در چند روز قبل از عمليات و گاه عمليات رايج بود، ترتيب دادن دفاتر"پندنامه" و"يادگاري نويسي" بود؛ به اين معني ه بعضي از افراد از دوستان خود مي خواستند با نوشتن كلمه اي يا جمله اي و دادن دست خطي و احياناً عكسي او را از كرامات خود بهره مند كنند. هركسي چيزي مي نوشت: آيـه اي، حديثي، كلام بزرگي، شعري، قطعه اي ادبي يا كلامي آهنگين، در نهايت سادگي و اخلاص و به دور از هر نوع تصنع و تظاهر و ادا و اصول، بسيار هم موجز و مختصر و مفيد.
بعضي اوقات دسته جمعي پيمان نامه اي مي نوشتند و با خون سرانگشتان خود آن را امضا مي كردند كه:" ما موريم و تـو سليمان خاطر، ما پياده ايم و تو سوار قاطر، ما گرسنه ايم و تو آقاي شاطر" و به اين ترتيب تواضع مي كردند و چيزي نمي نوشتند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir