دژباني

نوع اصطلاح :
عنوان :
دژباني
پاسداري و نگهباني در كلمه ي"دژباني" معني خاص تري به خود مي گرفت. دژبانان، چه در جبهه و چه در عقبه معمولاً مظهر آداب و اخلاق پاسداري بودند و شاخص نظم و نظام و آمادگي هاي جسمي و روحي و سربازي و پاك بازي.
درجبهه، اطراف"موقعيت" و محل استقرار نيروها و تجهيزات را با خاكريزهاي بلند يا سيم خاردار محدود و محصور مي كردند و نقاطي را براي عبور و مرور در نظر مي گرفتند.افرادي را هم براي دژباني و نظارت به رفت و آمد ها در آن محل ها قرار مي دادند. در محل و مرز داخل و خارج"موقعيت"، تنها يك طناب كشيده بود كه به نشانه ي اجازه ي ورود، به زمين مي افتاد و راه را براي رفت و آمد بازمي كرد. براي هر واحد دژباني، ازده تا پانزده نفر استفاده مي شد، كه اين تعداد را بيش تر از نيروهاي مسن و اشخاصي تأمين مي كردند كه توانايي رزمي نداشتند و در عين حال، سرد و گرم كار را چشيده بودند؛ همچنين از ميان برادراني كه درجبهه دچار نقص عضو و جراحت سخت شده بودند و نمي توانستند كار سنگين و پرتحرك انجام دهند و علاوه برداشتن زيركي هاي مربوط به ايست و بازرسي و برخورداري از صبر و متانت كافي دربرخورد با اشخاص مختلف، با وسايل و ادوات نظامي هم آشنا بودند و سلاح ها راخوب مي شناختند نيز براي اين كار استفاده مي شد.
اسلحه ي دژبان معمولاً سبك بود؛ چيزي مثل كلاشينكف قنداق تاشو يا يوزي. به سنگر دژباني كه وارد مي شدي، علاوه بر تصاوير روح بخش حضرت امام و بعضي از مسئولان، چراغي بود و يك كتري و چند ليوان، يكي، دو تا صندلي يا چهارپايه؛ ماسك و بادگير و پانچو(باراني) و تعدادي اسلحه و خشاب پر؛ گاهي هم بلندگويي و تلفني وميزي وآيفوني.
كار دژباني كنترل رفت وآمد اشخاص و وسايل نقليه، رسيدگي به موارد مشكوك ـ مثل وجود جاسوسان دشمن، منافقان كه بسياري از آن ها درهمين دژباني ها شناسايي و گرفتار شدند ـ و امثال اين بود.
دژباني واقعاً وظيفه ي جدي و پرزحمتي بود. دوساعت درشب و شش ساعت در روز پاس دادن و با همه ي بي خوابي ها و گرد وخاك خوردن ها، چهارچشمي مواظب اوضاع بودن كار هركسي نبود. با اين وصف، بسياري از بچه ها داوطلب بودند و التماس مي كردند كه ايشان را سرپست بگذارند.
آنچه شايد موقعيت دژباني را از پست ها متمايز مي كرد، شعارهايي بود كه در مدخل ومحل ورود منطقه به استقبال رزمندگان مي آمد، با عبارات:"ادخلوها بسلام آمنين".يا" برادر رزمنده! مهدي(عج) و زهرا(س) به تو خوش آمد مي گويند"؛ و عباراتي كه آن ها را بدرقه مي كرد مثل:" برادر رزمنده زود برگرد، جبهه در انتظار توست" يـا "حسين(ع) وفاطمه(س) درانتظار توست".
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir