نظافت ناخن ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
نظافت ناخن ها
از آداب نظافت اين بود كه بچه ها كمتر راضي مي شدند. داخل سنگر، سوله و چادر ناخنهاي خود را كوتاه كنند. وقتي روز بود و هوا مناسب، مي رفتند لب خاكريز و تا به خودشان بيايند برادران گوش تا گوش اطرافشان نشسته بودند در نوبت ناخن گير و ناخن گرفنف چنانچه هوا سرد بود و باراني ، روزنامه يا چفيۀ همه كاره! را پهن مي كردند و بساطي راه مي انداختند.
شبهاي جمعه از جمله اوقاتي بود كه همزمان با بهداشت روح و روان با ادعيه و اقبال به سر و وضع و رسيدگي به ظواهر نيكو مي شمردند. گرفتن ناخن ها را. به طريق يك پا و يك دست در شب و يك پا و يك دست در صبح جمعه، كه منقول بود بين دوستان به عنوان سيرۀ علما. به بعضي ها كه تعلل مي كردند در گرفتن به موقع ناخن ها، به هزل و به جد مي گفتند: آنها را نگه داشته اند براي روزي كه در تركش اگر نمانده باشد تيري با ناخن و چنگ بتوانند به مصاف خصم بروند!"البته در غياب جهادگران:"همچو بيل، به كارخاكريز زدن مي آيند !"
درنبود ناخن گير به وسايل ديگري مي آوردند چون سرنيزه ي كلاشينكف، چاقو و نظير آن، از آن جا كه ناخن گير به سرعت به دست مي شد صاحب آن ترجيح مي داد ناخن گيرش را به تداركات بدهد و خودش را از شر آن خلاص كند!
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir