دعوت نامه هاي دوستانه

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعوت نامه هاي دوستانه
بخش اعظم نامه هايي كه نوشته مي شد، مخصوصاً آخر جنگ، نامه هايي بود كه بعضي ها به دوستانشان در شهر مي نوشتند؛ دوستان دوره ي تحصيل، هم كلاسي ها، هم محلي ها، بچه هاي دوره ي انقلاب كه بنا به هردليل دستشان از دامن جبهه و جنگ و رحمت و بركات آن كوتاه بود يا خود و خانواده شان تا آن تاريخ بي تفاوت از كنار قضايا گذشته بودند؛ نامه هايي بلند و باحوصله، نوشته شده در زواياي دوست داشتني، جذاب و در عين حال تحسين برانگيز جبهه و جنگ، حاوي آنچه از بچه هايي امثال خودشان سر زده بود و آداب و اخلاق و جوي كه بين برادران وجود داشت و آن ها را از راحت و عافيت و سلامت شهر گريزان مي كرد؛ نامه هايي كه بعضي در نوشتن آن ها سليقه به خرج مي دادند و براي جلب توجه بيش تر، مقداري از خاك، باروت، خرج خمپاره و حتي گل و گياه منطقه را همراه تصاويري از برادران خردسال بسيجي كه با هيبتي مردانه پشت تانك و بولدوزر نشسته يا درحال تيراندازي با تيربار و آر.پي.جي. و امثال آن بودند، برايشان ارسال مي كردند با شعارهاي:" رو سوي جبهه ها كنيد، مهدي(عج) را صدا كنيد، امام را دعا كنيد". براي نوشتن اين نامه ها، كه گاه براي دوستي نوشته مي شد كه نويسنده ي نامه فقط يكبار او را ديده و با او سلام و عليكي كرده و نكرده نبود.
گاه بچه ها به رقابت مي پرداختند، به اين ترتيب كه در اوقات بي كاري و فراغت مي نشستند به نامه نوشتن براي همه ي كساني كه نام آن ها به ذهن و زبانشان مي آمد؛ بعد عدد و رقم دادن به هم كه: من امروز چند تا نوشتم توچند تا نوشتم تو چند تا. پيش مي آمد كه بعضي از افراد قريب به پنجاه نامه دريك روز مي نوشتند و روزي را از صبح تا نمازمغرب برسر اين كار مي گذاشتند؛ هرنامه با مضموني به اقتضاي حال مخاطبش نوشته مي شد. چه بسيار كه گفته ها ونوشته هاي اين
نامه ها بر لوح ضمير و دل صيقلي دوستان مي نشست و در يكي ازاعزام با بچه ها همراه مي شدند و گوي سبقت را با شهادت و ماندگاري در منطقه از دعوت كننده مي ربودند.
وقتي قرار مي شد كساني كه كم تر مكاتبه مي كردند، به جاي ديگران شهردار بشوند، بعضي به شوخي متني به خط خوش تهيه مي كردند، جاي مشخصات شخص گيرنده را خالي مي گذاشتند، در مرخصي شهري، نسخه هاي زيادي از روي آن تكثيركرده و با پركردن جاي خالي عبارات آن ها را پست مي كردند.موقع محاسبه كه مي شد مي ديدي يك نفر صد نامه نوشته است! البته خودشان بعد قضيه را لو مي دادند و حاضر نمي شدند كسي در نوبتشان شهردار شود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir