وداع با محل وجاماندگان

نوع اصطلاح :
عنوان :
وداع با محل وجاماندگان
وقت جابه جايي و تغيير مكان، كه به "شب آخر" معروف بود، حال عجيبي به بچه ها دست مي داد: مخصوصاً هنگام نقل و انتقالي كه به خاطر عمليات صورت مي گرفت، بچه ها باحالتي روحاني و ديده اي پر از اشك و آه و ناله با هم رو به رو مي شدند؛ به هم يادگاري مي دادند؛ با هم عقد اخوت مي بستند و از هم قول شفاعت مي گرفتند و حلاليت مي طلبيدند. در جا به جايي ساده و تسويه ي گروهي هم اين وضع حاكم بود.عده اي پـاي برهنه، مرتب از اين سو به آن سو مي رفتند و به اين طريق با خاك خوب آن جا و خاطرات تلخ و شيرينش وداع مي كردند.اكثرنقل و انتقال ها صبح زود انجام مي شد؛ ولي بچه ها براي وداع در يك محل جمع مي شدند و بـا سينه زني و عزاداري شب آخر را غنيمت مي شمردند؛ بعد يكديگر را به خدا مي سپردند تا پس از عمليات كه دوباره به همان مقر برمي گشتند، درحالي كه تـا چند روز صداي گريه و شيونشان در فراق برادران شهيدشان بلند بود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir