مرخصي

نوع اصطلاح :
عنوان :
مرخصي
مرخصي براي رفتن به شهر يا شهرستان و تسويه حساب يك نوبت از اعزام، بستگي تام داشت به اوضاع منطقه و آرامش نسبي اي كه با اعلان لغو آماده باش و كاهش درصد ضرورت آن مسلم مي شد و مدت مرخصي بر اساس آن تعيين مي گرديد. اين اخبار از طريق"راديو بسيج" و آحاد رزمندگان دهان به دهان مي گشت ونيازبه ابلاغ رسمي نداشت.
خلوت يا شلوغ بودن جلوي چادر كارگزيني گوياي همه چيز بود و هركس كه، ناگزير و به ضرورت، متقاضي مرخصي بود بايد زود اقدام مي كرد، چون ممكن بود ساعتي ديگر همه ي مرخصي ها لغو شود؛ حضور داوطلبانه و دل بستگي آن ها به جبهه مانع ازآن مي شد كه براي رفتن پافشاري كنند، چه آن قدركه ازشهر و ديار خود فراري بودند، ازجبهه روگردان نبودند. با اين حال، اگر بنا به عللي و به ندرت، افرادي بيش ازمدت مقررــ هجده روز براي هرسه ماه منطقه ــ درشهر مي ماندند، با نرفتن به مرخصي درنوبت بعد و بيش تر ماندن درجبهه آن را جبران مي كردند، و اين طور نبود كه كسي جريمه بشود.
در ايام عيد وقتي قرار بود ازهرگروهاني تعدادي به مرخصي بروند هر كس به نحوي ديگري را به خود مقدم مي داشت. آن هايي كه ديرتر از ديگران به مرخصي مي رفتند از شهردار شدن معاف مي شدند و كساني كه از مرخصي برمي گشتند شب اول و دوم به ملاحظه ي خستگي راه نگبهاني نمي دادند.معمول بود كه موقع بازگشت افراد نيروهاي جديد را با خود به منطقه مي بردند. نوعي مرخصي هم مرخصي از جبهه به جبهه و از واحد به واحد بود مثل كساني كه از زرهي به نيروهاي پياده مي رفتند يـا از ارتش به بسيج و نيروهاي مردمي ملحق مي شدند. بدون ملاحظه ي پست و سمت خود و بسا كه در اين مرخصي به درجه ي شهادت مي رسيدند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir