اولين سند بين المللي خلع سلاح شيميايي

نوع اصطلاح :
عنوان :
اولين سند بين المللي خلع سلاح شيميايي
كنوانسيون شيميايي اولين سند بين المللي خلع سلاحي است كه هدف نهايي آن از بين بردن يك طبقه كامل از سلاح هاي كشتار جمعي از طريق كنترل هاي همه جانبه و بين المللي است. تهيه و تدوين كنوانسيون سلاح هاي شيميايي 24 سال به طول انجاميد. اما سرانجام مذاكرات تدوين در ژوئن در كنفرانس خلع سلاح ژنو پايان يافت و اجلاس چهل و هفتم مجمع عمومي طي قطعنامه اي آن را به اتفاق آرا تصويب و از كشورها خواسته شد كه در ژانويه 93 آن را در پاريس به امضا برسانند. از جمهوري اسلامي ايران هيأتي به سرپرستي وزير امور خارجه به پاريس عزيمت و با شركت در مراسم فوق كنوانسيون را امضا نمود.مراسم امضاي اين كنوانسيون طي روزهاي 23تا 25دي ماه 1371 در پاريس برگزار شد و در همان روزهاي نخست بيش از 130 كشور آن را امضا نمودند. در حال حاضر تعداد اعضاء به حدود 182 كشور رسيده است.
كنوانسيون جهت لازم الاجرا شدن در سال 95 ميلادي احتايج به ارائه اسناد تصويب پارلمان 65 كشور به دبير كل سازمان ملل (امين كنوانسيون) داشت كه پس از تصويب شصت و پنجمين سند تصويب به امين كنوانسيون اين معاهده در هفدهم آوريل 1997 لازم الاجرا گرديد.تعداد شش كشور از جمله كشورهاي آمريكا و روسيه خود را داراي تسليهات شيميايي اعلام كردند.
منبع : اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir