نشان يا زهرا(س)

نوع اصطلاح :
عنوان :
نشان يا زهرا(س)
از مشخصات لباس منطقه، نشان هايي بود به ابعاد 3×10سانتي متر كه بعضي آن را بالاي جيب سمت چپ پيراهن كارشان مي دوختند. نشان هايي با جملات:"السلام عليك يا فاطمة الزهرا"،"يا قمر بني هاشم"، "السلام عليك يا ابا عبدالله"،"كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا" ونظايرآن. آنچه معمول بود و متعارف، اين بود كه افراد يك گردان همه از يك عبارت و نشان استفاده مي كردند؛ نوعي هم دلي و اتفاق و هماهنگي و هم شكلي خودجوش. مثلاً بچه هاي گردان حضرت قمر بني هاشم(ع) از لشكر 10 سيدالشهدا(ع) همه عبارت "ياقمربني هاشم" را روي سينه نوشته بودند. يا در عمليات كربلاي 4 وكربلاي 5 آنچه نيروهاي يكي ازگردان هاي لشكر را ازبقيه متمايزمي كرد، همان عبارت"يـا فاطمة الزهرا" بود كه پايين آن شماره ي پلاك بچه ها به چشم مي خورد؛ پارچه اي و نشانه اي در كمال قداست. در رعايت حرمت آن اين بس كه هرگز پيراهن كار داراي اين نشان را با بقيه ي لباس هاي كثيف در يك تشت نمي شستند و اگر دسترسي به ظرفي ديگر نبود، دوخت آن را مي شكافتند؛ و با آن نه مي خوابيدند و نه روي آن غلت مي زدند؛ كه ارادت و انس فرزندان امام با مادرشان خانم بي بي فاطمه (س) به غايت بود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir