امتياز لباس غنيمتي

نوع اصطلاح :
عنوان :
امتياز لباس غنيمتي
استفاده از تجهيزات و سلاح و وسايل شخصي غنيمتي بين افراد خيلي معمول بود، به خصوص بستن فانوسقۀ عراقي كه حكايت از تهور و بي باكي و جنگ جويي فرد داشت؛ چون آنچه در ذهن تداعي مي شد اين بود كه خود شخص در ميدان عمل و معركۀ جنگ ، بعد از آن كه سر دشمن را به سنگ كوبيده اين وسايل را با خود آورده است . در واقع نيز اين طور بود و اين نشان، در نهايت حاكي از حضور مكرر رزمنده در عمليات بود؛البته چون همه در عمليات شركت مي كردند و طبعاً از غنايم بهره مند مي شدند، اين احتمال خيلي ضعيف بود كه استفاده از غنايم موجب ريا بشود .
لباس هاي غنيمتي معمولاً مثل ساير وسايل در اختيار تداركات گردان قرار مي گرفت؛ اگر وضع تداركات خوب بود، بخشي از اين غنايم به بچه هايي كه در آن عمليات شركت داشتند يا جزو پيران و اشخاص با سابقه ي جبهه بودند هديه مي شد كه بيش تر جنبه ي دست خوشي و تشويق داشت؛ اما اگر مقدار اين غنايم زياد نبود و خود شخص هم آن ها را غنيمت گرفته بود، خودش از آن استفاده مي كرد و بنا به فتواي امام "ره" اين اموال مشمول خمس نمي شد.
در مجموع،وسايل غنيمتي موجب امتياز بود؛ البته نه براي همه؛ بعضي ها از قبول آن طفره مي رفتند. اما در مورد لباس، پتو و ساير لوازم شخصي شهيد، دوستان از هم سبقت مي گرفتند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir