بزرگداشت اعياد و ايام الله

نوع اصطلاح :
عنوان :
بزرگداشت اعياد و ايام الله
اعياد و ايام الله انقلاب، چون غدير و قربان و دهۀ فجر و مناسبتهايي كه ارادۀ حق تعالي و بندگان مخلص در آن روزها تحقق يافته و موجب تحول و تجديد بنا در حيات اجتماعي شده و بيش از همه خيرش به فرزندان امام رسيده بود، چيزي نبود كه از منظر نظر صاحبان اصلي انقلاب و اسلام، يعني جامعۀ رزمنده ، پنهان بماند، اغلب در اين ايام و مناسبت ها ضمن برقراري مراسم شادي و سرور و ابراز احساسات قلبي، با همۀ تنگناهايي كه مقتضي جنگ بود و در منطقه وجود داشت، مسابقه هايي برگزار مي كردند. تبليغات لشكر در عيد غدير مسابقه اي ترتيب مي داد، به اين نحو كه:" بنويسيد حصرت علي را چقدر دوست داريد؟" بعد به زيباترين جمله اي كه از سر صفا و خلوص نوشته شده بود جايزه مي دادند.
در عيد سعيد فطر به شيوۀ منقول از امام رضا جمعيتي عظيم جمع مي شدند و پاي برهنه در دشت حركت مي كردند و بلند بلند تا برپايي نماز ، شعار آن روز را با شور هيجان تمام تكرار مي كردند: "الله اكبر، الله اكبر....لااله الاالله و الله اكبر و الله اكبر...ولله الحمد... علي ماهدينا..."
در ايام الله دهۀ فجر و يكي ، دو روز قبل از آن بچه ها دسته راه مي انداختند و اطراف مقر به راه مي افتادند و با خواندن شعر و شعارهاي آن روزها در تظاهرات، نظير:" برادر! برادر! اي يار بي پناهان ، پشتيبان ضعيفان، برادر من!" ياد شهدا و شور و هيجان آن ايام را زنده مي كردند
گاهي، قضيه صورت جدي به خود مي گرفت و افراد به هم مي رختند و كسي را به عنوان شهيد سر دست بلند مي كردند و بانگ بر مي آوردند كه:" اين سند جنايت پهلوي است" يا به تبليغات حمله مي بردند و آن جا را مثلاً به عنوان راديو و تلويزيون شاهنشاهي تصرف مي كردند و به دنبال آن از پشت بلندگو با همان شور و حال و جديت آن روزها ، اخبار مي گفتند و اعلاميه مي دادند و راستي راستي براي ساعات و لحظاتي همه بر مي گشتند به گذشته ؛ تا صبح روز عيد و يوم الله بيست و دوم بهمن .
در اين روز همه از چادر ها بيرون مي آمدند، با يكديگر روبوسي مي كردند و بيرون رفتن ديو و درآمدن فرشته را تبريك مي گفتند. در اين شب بچه ها با فشنگ رسام روي فضاي آسمان شعار جنگ جنگ تا پيروزي مي نوشتند. در اعياد و بزرگ داشت ها بعد از برپايي سخنراني ، سرود و مقاله خواني ، نمايش تئاتر و فيلم و پذيرايي با شربت و شيريني و شكلات و ميوه، نوبت مي رسيد به انواع مسابقه ها: مسابقۀ تير اندازي با سلاح هاي مختلف؛ مسابقۀ فوتبال كه به تيم هاي اول تا سوم آن جايزه مي دادند؛ كاپ گل به بهترين گل زن و جايزۀ اخلاق به خوش برخورد ترين تيم تعلق مي گرفت؛ مسابقۀ مقاله نويسي، احكام و غير آن.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir