اجتناب از اسراف

نوع اصطلاح :
عنوان :
اجتناب از اسراف
به رغم كمك هاي مالي مردم در دوران جنگ، مسئولان تداركات در تهيه و توزيع اين امكانات ملاحظاتي داشتند و آحاد جامعه ي رزمنده را در محذور اخلاقي قرار مي دادند و مانع از آن مي شدند كه ريخت و پاشي صورت بگيرد. بعضي هم به شوخي و جدي در حساسيت نشان دادن به اين قضيه روش خودشان را داشتند.
در بعضي گروهان ها اگر كسي اضافه بر تعداد مجموعه ي خود غذا مي گرفت و در نتيجه، غذا زياد مي آمد، همه دست به يكي مي كردند كه :" الا و الله بايد غذاي باقي مانده را بخوري". از همين روي، به ندرت كسي حاضر مي شد مقسم غذا بشود و موقع به عهده گرفتن وظيفه ي تقسيم آن هركس به طرفي مي گريخت و از اين كارشانه خالي خالي مي كرد. همين طور بود راجع به چاي؛ اگـر برادري چاي اضافه دم مي كرد، چند نفري او را مي گرفتند و قيف بزرگي را كه معمولاً براي ريختن نفت از آن استفاده مي كردند در دهانش مي گذاشتند و چاي زيادي را داخل حلقش مي ريختند. به همين سبب، جايي كه اين وضع حاكم بود، بيچاره شهردار مجبور بود آب را براي جوشاندن چايي پيمانه كند! و هكذا نان و پنير گرفتن براي صبحانه كه دو طرف سعي مي كردند به اندازه بدهند و بگيرند. ديگر، تنبيهي بود كه بعضي ها براي ريختن غذا روي سفره و زمين در نظر گرفته بودند، به اين ترتيب كه به ازاي هر بار غذايي كه از قاشق يا ظرف كسي روي زمين مي ريخت، بايد به اندازه ي يك وجب از سفره فاصله مي گرفت و اين غذا خوردن را برايش مشكل مي كرد. بچه ها سعي مي كردند تا حدامكان چنين اتفاقي نيفتد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir